Tusk: jesteśmy tu dzisiaj, żeby wszyscy zobaczyli, ilu nas jest gotowych walczyć o wolność

2023-06-04 13:04:22(ost. akt: 2023-06-04 13:08:34)
Uczestnicy marszu

Uczestnicy marszu

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat - żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację - mówił lider PO Donald Tusk otwierając marsz 4 czerwca.
Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

Otwierając marsz Tusk nawiązał do frekwencji. "Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić" - mówił. "Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata" - dodał.

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu "Solidarności", którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemoc wywalczyli wolność i niepodległość. "Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa" - podkreślił.

"Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa +tu jest Polska+ tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska" - mówił Tusk.

"Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat - żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził" - podkreślał lider PO.

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. "Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra", "Mam marzenie - Polska wolna od PiS" czy "Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella". Część uczestników ma również T-shirty z hasłem "KONSTYTUCJA".

Po Donaldzie Tusku wystąpił były prezydent Lech Wałęsa. Jego przemówienie po ok. 10 minutach przerwali zgromadzeni, wołając "Idziemy, idziemy". Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie - nie słyszy przemówień.

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

Cała impreza ma się zakończyć ok. godz. 18. (PAP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cyranka #3109946 9 cze 2023 21:54

    Jak mowa o Tusku, to nawet nie czytając przypuszczałem, że „odpowiednie” komentarze będą widoczne. No i - eureka! - są. Jednakże ktoś tu się przeliczył, jedynie „niezawodny” as coś tam znowu po swojemu wypichcił potwierdzając, że jest - oględnie mówiąc, całkowicie oderwany od rzeczywistości i racjonalnego myślenia. Dałem sobie spokój z komentowaniem (i czytaniem) notatek politycznych na tym portalu, gdyż może poza jednym moim wpisem każde inne były blokowane przez moderatora, mimo że były to wpisy wyważone, jakkolwiek oczywiście nie sprzyjające obecnej władzy. Dziś spróbowałem.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3109940 9 cze 2023 00:08

    Aby zbudować coś trwałego i dobrego dla Polski trzeba najpierw stworzyć solidny fundament, A jeśli tym fundamentem jest nienawiść, brak programu, wulgaryzmy i puste obietnice to nietrudno przewidzieć, że nic dobrego dla naszej ojczyzny z tego nie będzie... Ciekawe ilu ludzi da się nabrać na tę pustą retorykę...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz