Pod Szpitalem Dziecięcym odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka

2023-06-01 16:18:47(ost. akt: 2023-06-01 20:11:14)

Autor zdjęcia: Adrian Witkowski

Kto bardziej potrzebuje uśmiechu, niż dzieci podczas leczenia? Szpital Dziecięcy wraz z Zespołem Szkół Specjalnych zorganizował festyn dla swoich małych pacjentów.
Festyn odbył się dziś (1 czerwca) na terenie Szpitala Dziecięcego. Okrzykom radości i wiwatów podczas występów przybyłych sportowców nie było końca. Dla dzieci i ich opiekunów czekały również liczne stoiska.
— Impreza świetnie się udała — mówi Marta Zabolewicz, nauczyciel języka angielskiego w ZPS. — Przyszło mnóstwo dzieci, chyba wszystkie zeszły z oddziałów. Nasi goście spisali się na medal, przeszło to moje najśmielsze oczekiwania. My, jako szkoła szpitalna, byliśmy odpowiedzialni za zorganizowanie festynu, a Szpital Dziecięcy zorganizował sprowadzenie do nas sportowców, którzy zaprezentowali pokaz swoich umiejętności. Dzieciom bardzo się podobało, cały dzień były okrzyki radości — mówi nauczycielka.

Występy na festynie obejmowały zarówno pokaz tańca, zaprezentowany przez zespół młodych tancerek, oraz pokazy sztuk walki. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył także Maciej Sarnacki, polski judoka wielokrotny mistrz Polski i medalista mistrzostw Europy. Mistrz opowiedział dlaczego sport jest tak ważny w życiu młodego człowieka.
— Przy zakończeniu mojej zawodniczej kariery, mimo że jestem aktywny na każdym treningu, cała przygoda którą dało mi judo jest czymś niesamowitym — mówi Maciej Sarnacki. — Na samym końcu uprawiania sportu dowiadujemy się, że nie chodzi tylko wynik sportowy, ale całą tą podróż, która w moim przypadku trwała prawie 30 lat. To jest coś niesamowitego. Chciałbym, żeby każda osoba, która zaczyna uprawiać sport miała okazję poczuć takie uczucie jak ja, gdy wygrywałem najważniejsze turnieje na świecie. Żeby każdy z tych młodych adeptów chociaż raz mógł poczuć się w tak wspaniały sposób — podkreśla mistrz.

Podczas imprezy również zaprezentowali się zawodnicy Taekwondo, którzy zaprezentowali młodym widzom widowiskowy pokaz walki.
— Dzieci były bardzo podekscytowane — Mówi Justyna Wielgosz ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Taekwondo Olsztyn. — Taekwondo ma bardzo dużo technik pokazowych, ciosy z obrotu, wyskoku i z rozbijaniem różnych przedmiotów. To jest bardzo efektowne i na pewno przyciąga wzrok widzów — mówi zawodniczka.

Spotkanie ze sportowcami zorganizowała Fundacja Olsztyński Laur Sportowy, którą reprezentował na festynie Leszek Dublaszewski, prezes Fundacji.
— Przede wszystkim widziałem uśmiech na twarzach dzieci, co jest dla nas najważniejsze — podkreśla Leszek Dublaszewski. — Fundacja właśnie tym się zajmuje. Jesteśmy w Szpitalu Dziecięcym już drugi raz, gdyż w 2021 roku przed szpitalem zorganizowaliśmy trening z udziałem Konrada Bukowieckiego i Macieja Sarnackiego, cheerleaderek i rugbystów. Wtedy dzieci machały do nas z okien, bo nie można było wejść do szpitala. Dla nas jest najważniejszy uśmiech dziecka. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni i o to nam chodzi — zaznacza prezes.
AW