Zmarło dwóch znakomitych lekarzy, którzy pracowali w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie

2023-06-02 09:34:30(ost. akt: 2023-06-01 15:12:20)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Pod koniec maja, pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie pożegnali dwóch znakomitych lekarzy, dr Leonarda Januszko i dr Jana Kopcia. Obaj mężczyźni przez lata swojej pracy stali się bardzo bliscy nie tylko pacjentom ale i całej społeczności szpitala.
Dr Leonard Januszko zmarł 26 maja. W latach 1991-2004 był ordynatorem Oddziału Rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, przedstawiciel Polski w Sekcji Medycznej Rehabilitation International oraz dziekan Wydziału Fizjoterapii Olsztyńskiej Szkoły Wyższej.

Jego córka dr Beata Januszko-Giergielewicz pisała o nim jako o otwartym do ludzi filozofie i etyku zawodu, który na równi i z pełnym uznaniem traktował lekarzy, pielęgniarki, magistrów i techników. Mężczyzna całe swoje życie zawodowe poświęcił rozwijaniu rehabilitacji jako dziedziny, która pozwalała na powrót do zdrowia człowieka chorego z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Był wybitnym społecznikiem, który angażował się bez reszty w problemy człowieka chorego.

Dr Jan Kopeć był znakomitym neurochirurgiem, który kilka lat temu zakończył pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. W Oddziale Neurochirurgii pracował od 1980 roku, funkcję ordynatora pełnił do 2003 roku, a pracował do końca 2019 roku, będąc najdłużej pracującym czynnym neurochirurgiem w Polsce.

Dr Waldemar Och, prezentując sylwetkę swojego poprzednika podczas uroczystego pożegnania przypomniał, że kierowany przez niego oddział po remoncie zyskał nowoczesny charakter, wprowadzono też nowatorskie procedury, zaczęto stosować neuronawigację.

— Nie mielibyśmy tych osiągnięć, gdyby dr Kopeć nie stworzył podstaw do rozwoju neurochirurgii w naszym Szpitalu — podkreślił dr Och. — Poinformuję też, że dr Jan Kopeć otrzymał medal „Za zasługi dla polskiej neurochirurgii” na ogólnopolskim zjeździe, który we wrześniu 2019 roku odbył się w Szczecinie.

źródło: GO/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie