Nowy odcinkowy pomiar prędkosći na S7. Ruszy przed wakacjami

2023-05-21 05:54:48(ost. akt: 2023-05-21 06:03:01)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Na S7 w okolicach miejscowości Białobrzegi (Mazowieckie) zamontowany został pierwszy z zapowiadanych 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. "Urządzenia przeszły już pozytywnie proces legalizacji. Jesteśmy na ostatnim etapie związanym z odbiorami" - podkreśliła rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Monika Niżniak.
Rzeczniczka GITD poinformowała PAP, że na S7 w okolicach miejscowości Białobrzegi zostały zamontowane urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. "Pierwsza bramownica znajduje się na wysokości miejscowości Promna-Kolonia, natomiast druga w okolicach miejscowości Nowy Gózd. Monitorowane są wszystkie pasy ruchu w obu kierunkach na długości około 14 kilometrów" - podała. Dodała przy tym, że na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.

"Urządzenia przeszły pozytywnie proces legalizacji. Jesteśmy na ostatnim etapie związanym z odbiorami urządzeń od wykonawcy. Musimy zweryfikować, czy w sposób prawidłowy urządzenia zostały zamontowane, zgodnie z naszymi wytycznymi. Po zakończeniu odbiorów, urządzenia zostaną przełączone w tryb testowy. Będziemy sprawdzać, czy w sposób prawidłowy pracują i przesyłają dane do centrali CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - PAP)" - podkreśliła.

"Jeśli ocenimy, że urządzenia działają w sposób prawidłowy zostaną przyłączone w tryb rejestracji naruszeń. Niewykluczone, że urządzenia zaczną pracować już w czerwcu" - zapowiedziała Monika Niżniak.

Rzeczniczka GITD wyjaśniła, że jest to pierwszy odcinkowy pomiar prędkości z 39 urządzeń, które w tym roku zostaną zamontowane na polskich drogach, w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego realizowanego przez CANARD. "Wykonawca przygotowuje się już do montażu urządzeń na kolejnym odcinku. Będzie to autostrada A4 pomiędzy miejscowościami Kąty Wrocławskie, a Kostomłoty" - przekazała.

Przypomniała, że 39 nowych urządzeń obejmie łącznie ok. 200 kilometrów dróg. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami, a z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie łącznie ok. 400 kilometrów dróg. "Dzięki temu zwiększymy zasięg oddziaływania systemu, co przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa" - powiedziała.

"Tym bardziej, że lokalizacje, które zostały wytypowane i w których pojawią się urządzenia oceniono, że są zagrożone występowaniem niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Każda z tych lokalizacji została oceniona, do każdej z nich została przeprowadzona analiza poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego" - dodała.

Nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości pojawią się w 39 lokalizacjach praktycznie w całej Polsce. Lista obejmuje: po sześć lokalizacji w woj. łódzkim i podkarpackim, pięć lokalizacji w woj. śląskim, cztery lokalizacje w woj. mazowieckim, po trzy lokalizacje w woj. dolnośląskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, po dwie lokalizacje w woj. lubuskim, lubelskim i wielkopolskim i po jednej lokalizacji w woj. zachodniopomorskim, opolskim i podlaskim. (PAP)