GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy wsi Gąski. Ma kosztować 77 mln złotych

2023-05-18 18:30:10(ost. akt: 2023-05-18 15:35:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Ł. Jóźwiak

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65. Obwodnica ma mieć długość 3 km.
Jak podała GDDKiA, obwodnica Gąsek ma kosztować 77 mln zł. Wybuduje ją firma Porr. Zaprojektowanie i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie potrwają 39 miesięcy.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber w czwartek (18 maja) w Gąskach zwrócił uwagę na znaczenie zrównoważonego rozwoju, "który widać w małych gminach, a nawet w miejscowościach poszczególnych gmin, wszystkich gmin naszego kraju".

— Budowa obwodnicy Gąsek w powiecie oleckim pokazuje, że jesteśmy w tym wiarygodni — stwierdził wiceszef MI.

Obwodnica wsi Gąski w ciągu DK65 będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju jednojezdniowym (1x2). W ramach zadania powstaną dwa wiadukty oraz przejście dla zwierząt średnich, a także chodniki i elementy ciągów pieszo-rowerowych przy rondach. Wybudowane zostaną skrzyżowania i dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy do obwodnicy. Przebudowane będą drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe, oznakowanie pionowe i poziome oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

— Łączą nas drogi, czyli inwestycje drogowe, które są takim krwioobiegiem i społecznym i gospodarczym. Inwestycje w drogi to kwestia bezpieczeństwa. Zmalał odsetek wypadków a także ofiar śmiertelnych. Tu mamy inwestycje w drogę, która będzie omijać wieś. Nie ma Polski A, nie ma Polski B, jest jedna Polska — powiedział szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Droga krajowa nr 65 stanowi popularny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur, prowadzi również do granicy państwa.Budowa obwodnicy Gąsek jest jednym z pięciu zadań z rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim. Od sierpnia 2022 roku kierowcy omijają już centrum Smolajn, a do 2030 roku powstaną obwodnice Olsztyna, Dywit, Pisza i Szczytna. (PAP)