Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście doceniony przez architektów. Upamiętniony cmentarz znalazł się w prestiżowym rankingu

2023-05-17 16:30:00(ost. akt: 2023-05-17 16:47:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście, a właściwie upamiętnienie dawnego cmentarza ewangelickiego, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie węzła został doceniony. Według Stowarzyszenia Architektów Polskich to najlepszy nowopowstały obiekt w kategorii przestrzeń publiczna.
Do tej pory ten teren straszył PRL-owskimi garażami pomazanymi sprayem i toną śmieci. Mowa tu oczywiście o zwieńczeniu ul. 1-Maja, gdzie nieco ponad pół roku temu do użytku został oddany węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście waz z parkiem, upamiętniającym ewangelicki cmentarz z lat 1873-1947.

To, że istniał tu cmentarz wyszło na światło dzienne dopiero w 2018 roku, kiedy to podczas prac budowlanych odnaleziono jego ruiny. Prawie cztery lata trwały formalności związane z wybudowaniem węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście, jednak pod koniec 2021 prace ruszyły. Nad ich przebiegiem od początku czuwali archeolodzy. Założony w XIX wieku cmentarz został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Okazało się, że cmentarz został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku tylko powierzchownie i wciąż były tam nie tylko elementy nagrobków, ale także szczątki osób, które zostały pochowane w XIX i na początku XX wieku.

Nowy park i węzeł przesiadkowy


W trakcie prac wykonawca rozebrał ponad 50 znajdujących się tam garaży i budynków gospodarczych, a w ich miejscu utworzył park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstał tam m.in. Pawilon Pamięci oraz specjalne ścianki upamiętniające ponad 1300 pochowanych tam mieszkańców Olsztyna. Nie zabrakło także ławeczek i innej małej architektury.

Ponadto w nowo otwartym parku wykonawca zadbał też o kanalizację deszczową, dzięki czemu podczas ulewnych opadów piwnice okolicznych budynków nie będą już zalewane. Na terenie węzła przesiadkowego wybudowano dojścia dla pieszych i dojazd do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochód. Wykonawca zrobił także podbudowę i ułożył krawężniki. Dodatkowo posadowione zostały tam słupy oświetleniowe i 175 koszy gabionowych, w których zostały zasadzone krzewy i różnego rodzaju kompozycje nasadzenia zieleni.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne.

Za projekt odpowiada Gadomscy Biuro Architektoniczne, a wykonawcą prac była firma Przedsiębiorstwo Budowlane Skorłutowski.