Premier Mateusz Morawiecki w Olecku: gwarantujemy bezpieczeństwo naszych granic

2023-05-06 13:40:51(ost. akt: 2023-05-06 15:07:25)

Autor zdjęcia: PAP/Artur Reszko

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w sobotę mieszkańców Olecka o wzmocnieniu polskiej armii w północno-wschodniej części Polski, w pobliżu granicy z Rosją. Jak mówił, możemy czuć się bezpiecznie.

— Jestem w północnej Polsce, niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim, niedaleko granicy z Rosją. Nasz rząd podjął decyzję o wzmocnieniu armii tutaj, zarówno w Węgorzewie, odbudowie jednostki w Olecku i rozbudowie jednostki w Gołdapi. To są decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości, aby bezpieczeństwo tych terenów było zapewnione — powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w ten rejon, będzie trafiał najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. — Bezpieczeństwo tych terenów będzie zagwarantowane. Mieszkańcy mogą się czuć spokojnie wobec potencjalnych zagrożeń zewnętrznych. To jest zobowiązanie rządu Prawa i Sprawiedliwości — mówił premier.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w marcu w Olecku, że powstanie tam jednostka wojskowa. Kolejne jednostki mają także powstać w Augustowie, Kolnie, Łomży, Grajewie i Siemiatyczach.

Premier mówił też o bezpieczeństwie na naszych drogach. Podkreślił, że od 2015 roku nastąpiła poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Jak zauważył, liczba śmiertelnych wypadków drogowych zmalała w zeszłym roku do 1896 (w 2015 r. wynosiła ona ok. 3000). — O ponad 1/3 poprawiliśmy ten jakże ważny, charakterystyczny parametr — zauważył.


— Należymy do tych państw, które w ostatnim roku, w ostatnich kilku latach, (...) najbardziej poprawiły bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Europie. To powód do dumy. I to nie wzięło się z niczego. To wzięło się także z ogromnych inwestycji — powiedział.

Premier podkreślił, że wielomiliardowe inwestycje w bezpieczeństwo nie byłyby możliwe, gdyby nie uszczelnienie budżetu oraz walka z mafiami VAT-owskimi. Morawiecki przypomniał, że w czasach rządów PO-PSL przychody budżetowe z tytułu podatków od korporacji międzynarodowych utrzymywały się na poziomie ok. 33 mld zł rocznie. — W tym roku będzie to blisko 90 mld zł — podkreślił.

— Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej niewielki wzrost, po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości prawie trzykrotny wzrost. Jest różnica? Jest. Właśnie stąd bierzemy środki na politykę poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na inwestycje w drogi gminne, powiatowe i wiele innych inwestycji — powiedział Mateusz Morawiecki.

Wcześniej premier przebywał w Radziejach (gmina Węgorzewo), gdzie burmistrzowi Węgorzewa Krzysztofowi Kołaszewskiemu wręczył symboliczny czek na dofinansowanie rozbudowy świetlicy strażackiej w tej wsi. Inwestycja o wartości przekraczającej 1,1 mln zł dostała 850 tys. zł dofinansowania z programu "Polski ład".

— Mnie szczególnie cieszą mniejsze, lokalne inwestycje, które zmieniają życie lokalnych społeczności, miast, miasteczek, wsi takich jak Radzieje. To, że możemy zmieniać życie mieszkańców takich mniejszych miejscowości jest sensem działania rządu Prawa i Sprawiedliwości — powiedział Mateusz Morawiecki i przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu w takich małych, popegeerowskich miejscowościach panowała bieda, ludzie robili zakupy "na zeszyt", a bezrobocie przekraczało 25 proc.

— To było uderzenie w godność człowieka. Proszę się zastanowić nad tym przez chwilę, skąd znalazły się środki na politykę społeczną, której wcześniej nie było. Czasami ci z elit mówią, że to ochłapy. To nie ochłapy, to ważne filary naszej polityki społecznej, z której jesteśmy dumni. Ta polityka zmieniła życie miast, miasteczek i wsi takich jak Radzieje. To dla nas powód do dumy — podkreślał premier, zapewniając, że po wygranych wyborach rząd będzie kontynuował politykę wspierania małych miejscowości.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że z punktu widzenia małych miejscowości nawet rozbudowa remizy strażackiej jest ważną, strategiczną decyzją. Poinformował, że w ubiegłym roku strażacy-ochotnicy z Radziej wyjeżdżali do ponad 40 wypadków i 17 pożarów. — Najważniejsze są łzy bezpieczeństwa osób uratowanych z wypadków, do których OSP zdążyło dojechać — mówił premier nawiązując do obchodzonego przed kilkoma dniami dnia strażaka kolejny raz podziękował ochotnikom "z całej Polski, że ich pancerzem jest hart ducha"

W Radziejach premiera zapytano też, jaka jest możliwość przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność. — Co oznacza obniżka VAT do zera z punktu widzenia budżetu? Popatrzmy na to w taki sposób: nagle z budżetu państwa znika ok. 10 mld zł. Dlaczego to robimy? Po to, aby o 10 mld zł wszyscy Polacy mniej zapłacili za codzienne zakupy — odpowiedział szef rządu. I dodał, że zerowa stawka VAT na żywność ma "ulżyć Polakom w bardzo trudnym czasie inflacji". — To jest bardzo poważna ulga. Nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok, ale te decyzje zapadną w swoim czasie, jak będziemy mieli dokładną wiedzę dotyczącą wysokości inflacji na ten rok, ale również prognozowanej na kolejny rok" — powiedział Mateusz Morawiecki.


(PAP)Adrian Kowarzyk, Jacek Buraczewski