Widzisz quada lub crossa w lesie? Zgłoś to! To zwykła dewastacja przyrody

2023-05-06 20:36:52(ost. akt: 2023-05-05 15:23:03)

Autor zdjęcia: RDLP Olsztyn

Leśnicy mówią wprost - to dewastacja przyrody. Chodzi o rozjeżdżanie lasów przez quady i crossy, których kierowcy zagrażają nie tylko przyrodzie, zwierzętom, ale także zwykłym spacerowiczom. Przykładem jest Nadleśnictwo Jedwabno.
Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasu to ciągle problem, z którym muszą mierzyć się leśnicy. To wyjątkowo trudna walka z osobami, które dewastują lasy. Sprzymierzeńcami są policja oraz nowe technologie, chociażby fotopułapki czy drony. Coraz częściej pomocne są też zgłoszenia ludzi zaniepokojonych nielegalnym procederem.

— Problem z quadami i crossami jest znany nie tylko służbie terenowej czy strażnikom leśnym z Nadleśnictwa Jedwabno. Również ludzie mieszkający w sąsiedztwie lasów, przebywający w lesie na spacerach, rowerach czy w inny sposób korzystający z lasu zgłaszają ten rodzaj szkodnictwa leśnego. Zdarza się, że przesyłają zdjęcia i wskazują miejsca, gdzie wjeżdżają quady i crossy — informuje Łukasz Ruść z Nadleśnictwa Jedwabno.

Jak dodaje, "ten rodzaj szkodnictwa zostawia bardzo charakterystyczne ślady w postaci uszkodzonej nawierzchni dróg leśnych czy zniszczenia w środowiska leśnego".

— W wyniku nielegalnego wjazdu quadami i crossami do lasu zniszczeniu ulega nie tylko runo leśne i gleba, ale także drogi leśne, na których corocznie prowadzone są prace polegające na bieżącym utrzymywaniu ich w odpowiednim stanie technicznym w celach przejazdów straży pożarnej w razie pożaru czy udostępnienia do ruchu publicznego. Rozjechane drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie — podkreśla przedstawiciel lasów.

Straty, które wyrządzają amatorzy leśnej jazdy na quadach i crossach w przyrodzie terenów wodno-błotnych, często objętych ochroną prawną są trudne do wycenienia. Są to bowiem siedliska wielu organizmów, w tym rzadkich i chronionych. Leśnicy mówią wprost - to dewastacja przyrody.

— Płoszone są też zwierzęta, które właśnie w mniej dostępnych miejscach często mają swoje ostoje bytowania. Szczególnie w okresie wiosennym, gdyż w tym okresie trwają m.in. toki cietrzewia, którego restytucja prowadzona jest przez Nadleśnictwo Jedwabno. Spłoszone ptaki nie są w stanie złożyć jaj, przez co populacja tego kuraka leśnego jest wciąż zagrożona. Ze względu na duży ruch turystyczny i zmniejszoną widoczność w zróżnicowanym pod względem wysokości terenie Nadleśnictwa Jedwabno, quady i crossy w lesie są wyjątkowo niebezpieczne, zarówno dla zwierzyny leśnej, jak i innych użytkowników terenów leśnych — podkreśla Łukasz Ruść.

Quadowcy i crossowcy powinni się dobrze zastanowić, czy warto niszczyć warmińsko-mazurskie lasy. Wjazd quadami i crossami do lasu jest zabroniony, co reguluje ustawa o lasach. Zgodnie z jej zapisami, sprawcy tego wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 złotych. W niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tysięcy złotych.

Tym bardziej, że straż leśna korzysta z kamer w celu prowadzenia monitoringu terenów leśnych. Do sukcesu potrzeba jest jednak współpraca z policją i lokalną społecznością.

— Quady i crossy bulwersują społeczeństwo. Są uciążliwe ze względu na hałas, styl jazdy i zachowanie osób poruszających się tymi pojazdami. W związku z tym, Nadleśnictwo Jedwabno zwraca się z prośbą o zgłaszanie do straży leśnej każdy nielegalny wjazd quadami i crossami do lasu — apeluje przedstawiciel nadleśnictwa.

RAZ

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3109611 7 maj 2023 16:13

    Tak myślę, że nie zgłoszę bo takie zgłoszenie zostanie olane. Parę lat temu pisałem o dewastacji terenów nad Skandą także piaszczystej plaży rozjeżdzanej przez tych "sportowców". Quady i crossy i zero reakcji.Tak, że...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3109605 7 maj 2023 05:39

    Przecież to już jakaś "nienormalna normalka" taki cross czy quad a nawet auto osobowe jeżdżące po lesie czy parkujące pod tablicą "Ostoja zwierzyny". Zaczną się grzyby w tym roku to zacznę zgłaszać z nadzieją że ktoś zareaguje. Tylko dokąd zgłaszać ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz