Matura z języka polskiego 2023. Pierwsze przecieki tematów: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

2023-05-04 10:27:01(ost. akt: 2023-05-04 10:47:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tradycyjnie po długim weekendzie majowym maturzyści rozpoczęli swój maraton egzaminowy. Na "pierwszy ogień" poszła matura z języka polskiego, której ważną częścią jest praca pisemna, z której można uzyskać najwięcej punktów.
Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. Formuła 2023). Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna to około 158,4 tys. uczniów.

Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący czteroletnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Będą oni zdawać maturę w starej formule (tzw. Formuła 2015). Wraz z nimi maturę w tej formule zdawać będą też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia. Łącznie chęć zdawania matury zadeklarowało około 114 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych. Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 18 maja i potrwa do 20 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Pierwsze przecieki maturalne: Pan Tadeusz i Przedwiośnie


Mimo tego, że egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00 to jak zwykle kilka godzin wcześniej internet huczy od przecieków. Już w okolicach 2-3 w nocy maturzyści najczęściej wpisywali w Google hasła "Przemiany" "Pan Tadeusz" i "Przedwiośnie", czyli prawdopodobnie tematy wypracowań maturalnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w arkuszu matury 2015 są:

1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.

2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

Artykuł będzie aktualizowany