"Łezka w oku się kręci." 19 lat Polski w Unii Europejskiej

2023-05-01 16:50:46(ost. akt: 2024-05-24 11:52:24)

Autor zdjęcia: pixabay.com

1 maja 2004 roku, Polska wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE.
Z członkostwa w Unii korzysta także nasz region. Mamy wzrost gospodarczy, niższe bezrobocie, a na naszych oczach powstaje wiele nowych inicjatyw.

Modernizujemy kolej i drogi, rewitalizujemy miasta, doposażamy szpitale czy uczelnie. To dzięki pieniądzom unijnym nasz region może się poszczycić m.in. lotniskiem w Szymanach, które stało się oknem na świat.

Jak oceniasz 19 lat w UE?
Bardzo dobrze
23.81%
Polska rozwijałaby się bez pomocy UE
2.38%
To najlepsze, co nas spotkało
45.24%
UE jest Polsce niepotrzeba
28.57%

- Tyle czasu już minęło, kiedy jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska, i jesteśmy rzeczywiście w pełnym aspekcie uczestnikami tej wielkiej europejskiej wolności - oświadczył w poniedziałek 1 mają prezydent Andrzej Duda w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Pokolenie polskiej młodzieży, która rodziła się w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej 1 maja, to dzisiaj już pokolenie ludzi pełnoletnich. Cała ta grupa polskiej młodzieży urodzona w 2004 r. ma już dzisiaj skończone 18 lat, są ludźmi pełnoletnimi.

I dodał: - Łezka w oku się kręci, jeśli się o tym pomyśli, że tyle czasu już minęło, kiedy jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska, i jesteśmy rzeczywiście w pełnym aspekcie uczestnikami tej wielkiej europejskiej wolności, którą tak doskonale odczuwamy, a do której już bardzo często się przyzwyczailiśmy.