KRÓL JEST JEDEN – NAWET JEŚLI JEST KRYTYKOWANY

2023-04-29 18:00:00(ost. akt: 2023-04-29 18:49:03)
Robert Lewandowski i Fernando Santos

Robert Lewandowski i Fernando Santos

Autor zdjęcia: PAP/Piotr Nowak

W Hiszpanii, w La Liga nie wszystko jest jeszcze rozstrzygnięte, ale jedno wydaje się być pewne: Robert Lewandowski z Barceloną zmierza po tytuł mistrzowski. A ponieważ Benzema z Realu Madryt nie grał ostatnio z powodu kontuzji, to „Lewy” ma też coraz większe szanse na utrzymanie przewagi w tabeli graczy rywalizujących o tytuł króla strzelców. Oznacza to, że nasza reprezentacyjna „dziewiątka” po przenosinach z Bawarii na Półwysep Iberyjski utrzyma dublet: tytuł indywidualny i zespołowy.
Nie wymagajmy od wychowanka Varsovii Warszawa, żeby był automatem i strzelał po parę goli w każdym meczu. Doprawdy mistrz Polski z Lechem, Niemiec z Bayernem, a teraz zapewne Hiszpanii z Barçą nie jest cyborgiem, a futbol w realu nie jest grą komputerową, w której przechodzi się z poziomu na poziom. Ostatnio było w mediach modne krytykowanie byłego zawodnika Znicza Pruszków, którego na boisku tego podwarszawskiego klubu szereg razy oglądałem „na żywo” w meczach II ligi. Tyle że „Lewego” bronią konkretne osiągnięcia: jeżeli ktoś mówi, że tytuł króla strzelców najlepszej czy jednej z dwóch czy trzech najlepszych piłkarskich lig na świecie to mało – i to tytuł zdobyty po kilku analogicznych osiągnięciach w innym bardzo silnym piłkarsko kraju – to niech lepiej weźmie zimny prysznic albo napije się lodowatej wody (tylko bez bąbelków). Podobnie jest z tytułem mistrzowskim.
Życzę Robertowi Lewandowskiemu, najlepszemu pod względem osiągnięć międzynarodowych piłkarzem w historii polskiego futbolu, aby w każdym meczu strzelał gola, a najlepiej parę. Jednak jeśli tego nie robi, a zdobywa to, co zdobywa – to tylko mogę się mu nisko ukłonić.

Ryszard Czarnecki