Wieżowiec przy dworcu w Olsztynie do kupienia. Za ile?

2023-04-29 15:08:00(ost. akt: 2023-04-29 15:10:26)
Polregio chce za biurowiec  nieco ponad 4 mln zł

Polregio chce za biurowiec nieco ponad 4 mln zł

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Spółka Polregio po raz kolejny wystawiła na sprzedaż biurowiec koło olsztyńskiego dworca. Wieżowiec można kupić. Ile trzeba mieć pieniądzy?
Spółka Polregio konsekwentnie próbuje sprzedać wieżowiec na pl. Konstytucji 3 Maja w Olsztynie, ogłaszając kolejny przetarg. Tym razem spółka chce za budynek 4 mln zł 67 tys.zł. A więc kwotę podobna co poprzednio. Czy znajdzie się chętny na wieżowiec i niewielką działkę, na której stoi, bo liczącą 520 m kwadratowych, trudno powiedzieć.

Poprzednio nikt nie stanął do przetargu. Teraz sytuacja może się powtórzyć. I to z kilku powodów. Pomijając już stan budynku, który jest wyłączony obecnie z użytkowania, to Polregio nie jest stuprocentowym właścicielem całego budynku. Ok. 10 proc. budynku ( jedno piętro) należą do spółki Retail Provider, która jest właścicielem części autobusowej dworca.

Spólka Retail Provider planując swoją inwestycję, a mianowicie budowę w tym miejscu kompleksu usługowo-handlowego wraz z funkcją dworca autobusowego o nazwie Synergia, chciała wcześniej kupić wieżowiec.
Polregio bowiem od lat próbuje pozbyć się tej nieruchomości. Już na początku 2017 roku Przewozy Regionalne (dziś Polregio) chciały sprzedać budynek. Cena wywoławcza wynosiła wówczas ponad 5 mln zł. Nikt jednak nie złożył oferty i przetarg został unieważniony. Po dwóch latach udało się jednak znaleźć nabywcę — ofertę złożyła właśnie spółka Retail Provider. Strony nie ujawniły kwoty, za jaką miał być sprzedany biurowiec, ale według nieoficjalnych informacji w grę miały wchodzić 3 mln złotych.

Do podpisania ostatecznej umowy sprzedaży nie doszło i od tego czasu główny właściciel próbuje sprzedać nieruchomość.

Wieżowiec, ale też nieczynny budynek dworca autobusowego, stają się coraz większym problem. Niedługo, bo w przyszłym roku, będzie już nowy dworzec kolejowy. Zakończy się też remont stacji Olsztyn Główny i relikty przeszłości będą tu pasowały jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Wprawdzie są sygnały, że władze miasta, chcąc uporządkować ten teren, nie wykluczają zamiany gruntów z Retail Provider, to nie ma jeszcze żadnych konkretnych decyzji. Jednak to nie rozwiązuje problemu biurowca. Otwarcie ofert w ogłoszonym obecnie przetargu przez Polregio ma nastąpić 1 czerwca.

am