Regionalne obchody Konstytucji 3 Maja w woj. warmińsko-mazurskim

2023-05-02 12:00:00(ost. akt: 2023-05-02 12:04:35)
Początek maja to szereg uroczystości związanych z międzynarodowym Świętem Pracy, Wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, Dniem Flagi RP oraz Świętem Narodowym 3 Maja. Gdzie i co czeka mieszkańców Warmii i Mazur?
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to dobra okazja by zamanifestować swoją postawę patriotyczną, chociażby poprzez wywieszenie flagi państwowej w oknach swoich domostw, czy zakładów pracy. Z tej okazji w większości miast na Warmii i Mazurach i Mazurach organizowane są liczne uroczystości.

Z kolei 3 maja 1791 roku Sejm czteroletni uwieńczył swą działalność wspaniałym dziełem – Konstytucją, która wprowadziła Polskę do grona oświeconych, nowoczesnych państw. Jako druga na świecie w jednym akcie zbierała wszystkie podstawowe prawa i obowiązki obywateli, ustanawiając nowoczesne i stabilne jak na ówczesne czasy podstawy państwa, pojmowanego jako państwo jednolite, troszczące się o wewnętrzną sprawność i spójność terytorialną.

Wojewódzkie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 10 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Około godz. 11.15 odbędzie się uroczysty apel na Placu Konsulatu Polskiego, gdzie przewidziane jest odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi oraz złożenie wieńców i wiązanek pod Kolumną Orła Białego.

MAJOWE WYDARZENIA W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH REGIONU:

OLSZTYN:
2.05 (wtorek), Dzień Flagi
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy "Solidarni Nielegalni" w zajezdni trolejbusowej. Wystawa uświadamiająca z czym wiąże się bycie nielegalnym w kontekście prowadzenia działalności związkowej i politycznej pomimo zagrożenia represjami, utratą pracy czy więzieniem. Podczas wernisażu familijne warsztaty pracy na powielaczu i kolportażu w drugim obiegu PRL.

ELBLĄG:
2.05 (wtorek), Dzień Flagi
Obchody tego święta w Elblągu rozpoczną się o godz. 12:00. Zapraszamy wszystkich do udziału w przemarszu z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Wzorem lat ubiegłych mieszkańcom rozdawane będą chorągiewki, tak aby elbląską starówkę zdominowały kolory biały i czerwony.

Przemarsz rozpocznie się przy napisie „Kocham Elbląg” przy ul. Wodnej. Następnie uczestnicy ulicami: św. Ducha, Stary Rynek przejdą w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg pod Bramę Targową, na którą zostanie wciągnięta flaga i tutaj kontynuowane będą obchody Dnia Flagi.

W ich trakcie zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Przypomnijmy, że od 2018 r. Technikum, wchodzące w skład ZSEiO, nosi imię Flagi Polski. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zaprezentują musztrę oraz program artystyczny dotyczący Dnia Flagi.

3.05 (środa), Święto Narodowe 3 Maja
Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 mszą świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny. Po mszy odbędą się uroczystości na Placu Katedralnym. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polski, przemówienia okolicznościowe oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

Po zakończeniu części oficjalnej na Bulwarze Zygmunta Augusta będzie trwała Majówka w Porcie Elbląg. Po raz drugi zaplanowano pa radę wodną na rzece Elbląg. Parada rozpocznie się około godz. 13:30.

Podczas tego wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery), przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego. Organizatorzy udostępnią bezpłatnie sprzęt pływający: kajaki, motorówki i rowery wodne.

O godz. 13:30 wystartuje Strefa Gier i Zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Pół godziny później rozpocznie się wydawanie zupy rybnej przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych z kuchni mobilnej. Na elblążan będzie czekało 400 darmowych porcji.

EŁK:
2.05 (wtorek), Dzień Flagi
Obchody Dnia Flagi odbędą się w godz. 10:00-12:00 na skwerze przed Urzędem Miasta w Ełku. W tym dniu zaplanowano również występy artystyczne chórów: „Fantazja” i „Nolinki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz chóru „Perełki” z Miejskiego Przedszkola Perełka. Przewidziana jest strefa dla dzieci i kącik artystyczny.

3.05 (środa), Święto Narodowe 3 Maja
W ramach miejskich obchodów święta państwowego Konstytucji 3 Maja zaplanowano mszę św. w Katedrze św. Wojciecha w Ełku (godz.12:15), przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej z Bemowa Piskiego, pocztów sztandarowych i delegacji do Parku Solidarności ulicami miasta: Kościuszki, Chopina, Małeckich oraz uroczystości przed pomnikiem Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę w Parku Solidarności z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Kompanii Honorowej z Bemowa Piskiego.

W godzinach popołudniowych odbędzie się piknik rodzinny, na skwerze przy ul. Pułaskiego (godz. 15-19), ramach którego zaplanowano koncerty m.in. Miejskiej Orkiestry Dętej, „The Diplomates” zespołu wojskowego NATO z Bemowa Piskiego, koncerty muzyki organowej i kameralnej, spektakl dla dzieci „O Smoku Wawelskim”, wspólne śpiewanie polskich piosenek z Chórem „Pojezierze” i grupą wokalną „Na Mazurską Nutę”, występ grupy „Marzycielki”. Przewidziano również stoiska z rękodziełem, strefę dla dzieci, animacje, zabawy, kącik artystyczny oraz konkursy z nagrodami. Wieczór zakończony zostanie potańcówką z DJ-em na bulwarach nad rzeką Ełk.