Dzień Ziemi w Olsztynie. Co, gdzie, kiedy?

2023-04-22 10:00:00(ost. akt: 2023-04-22 10:07:41)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Jest największym ekologicznym, międzynarodowym świętem na Ziemi. Jak co roku 22 kwietnia jest doskonałą okazją do zadbania o naszą planetę, a także do edukacji na temat środowiska. Co w tym dniu dzieje się w Olsztynie?
Zmiany klimatu, nadmierna eksploatacja naturalnych złóż, nadmierna produkcja odpadów - to tylko część z szerokiego wachlarza realnych zagrożeń, na jakie narażona jest nasza planeta. Dlatego tak istotne są wszelkie działania, wskazujące na konieczność ochrony Ziemi. W parze za konkretnymi przedsięwzięciami musi iść tez edukacja.

Sobota (22 kwietnia) upłynie w Olsztynie pod znakiem Dnia Ziemi i szeregu przedsięwzięć z nim związanych. Co i gdzie nas czeka?

Dzień Ziemi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, 21 i 24 kwietnia (piątek, poniedziałek).
- Warsztaty edukacyjne dla uczniów i studentów, debata o zrównoważonym rozwoju, zbiórka elektrośmieci, akcja rowerowa.

Dzień Ziemi z Olsztyńskim Teatrem Lalek, sobota (22 kwietnia), 15:00-17:00, Park Podzamcze (przy pomniku olsztyńskiej Żaby, za Browarem Warmia).
- Zrób sobie Żabę (warsztaty plastyczne dla najmłodszych), wymyślmy największy suchar Olsztyna (warsztaty kreatywne), gry i zabawy improwizacyjne (warsztaty i zabawy dla dzieci starszych i dla dorosłych).

Dzień Ziemi #dzikomiejscy - 22 kwietnia (sobota), godz. 11:00-14:00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Obywatelskich (ul. Parkowa 1).
Wydarzenie organizowane przez Fundację Edukacji Leśnej Drzewice, BabaFest w Olsztynie, Fundację Warsztat Zmiany
- Nie zabraknie gier i zabaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, ogniska.

Wspólne Sprzątanie Olsztyna - 22 kwietnia (sobota), od 10:30 w pięciu lokalizacjach w pobliżu jezior Długiego i Ukielu.
- Organizatorzy z Fundacji Marcina Możdżonka zachęcają, by zadbać o najbliższą okolicę, o miejsca bliskie naszym sercom, gdzie spędzamy wolny czas oraz odpoczywamy z rodzinami i przyjaciółmi. Tego dnia każdy z nas może pokazać, że nie jest mu obojętna olsztyńska przyroda. Akcja wystartuje z następujących lokalizacji:
- Plaża Miejska (Skwer Kapitańska),
- Dajtki (Słoneczna Polana),
- Łupstych (plaża),
- Gutkowo (plaża)
- Jezioro Długie (parking przy ul. Leśnej).

Uzupełnianie domków dla owadów - 22 kwietnia (sobota), godz. 12:00, planty przy Galerii Warmińskiej.