Psy celników z Warmii i Mazur wykryły nielegalne papierosy i tytoń

2023-04-19 19:00:51(ost. akt: 2023-04-19 15:15:07)

Autor zdjęcia: KAS

Kwietniowe kontrole funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie zaowocowały ujawnieniem dużej ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Co sukcesu przyczyniły się także psy celników - Czira i Sky.
Rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Marta Rosiak poinformowała, że Czira przyczyniła się do wykrycia 200 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Były one ukryte w piwnicy na prywatnej posesji.

— Niezawodna Czira wskazała miejsca z ukrytymi wyrobami tytoniowymi — podała Rosiak i dodała, że papierosy nie miały polskich znaków akcyzy.

— Uszczuplenia budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności oszacowano na blisko 233 tys. zł — poinformowała i dodała, że osobom, do których należała kontrabanda postawiono zarzut przestępstwa skarbowego.

Inny pies celników, Sky, która pracuje w oddziale KAS w Ełku wywąchała tytoń w przesyłkach kurierskich na terenie firmy transportowej w tym mieście.

— Wskazała przesyłki, w których były jedno- i półkilogramowe worki z nielegalnym towarem. Worki nie miały nadruków ani etykiet, nie były też oznaczone wymaganymi znakami akcyzy — dodała Rosiak. Poinformowała, że zatrzymany towar został przekazany do magazynu depozytowego Oddziału Celnego w Ełku.

— Odbiorca jednej z przesyłek stawił się na wezwanie funkcjonariuszy i został ukarany mandatem karnym kredytowanym na kwotę 350 zł — dodała.

Psy pracują z celnikami z warmińsko-mazurskiego od bardzo wielu lat. Przyczyniły się do wykrycia wielu przemytów papierosów i wskazywały miejsca ukrycia kontrabandy.

Fot. KAS

PAP
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska