Razem przebadajmy Las Miejski w Olsztynie

2023-04-14 12:50:28(ost. akt: 2023-04-14 12:50:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Las Miejski pod lupą. Zostanie przebadany i przeliczony. Do akcji "Las jest nasz! Bagienne skarby Lasu Miejskiego w Olsztynie" może dołączyć każdy, dla kogo przyroda ma znaczenie, a las nie jest obojętny.
Nie ma drugiego takiego w Europie. Olsztyński Las Miejski jest największym kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Żadne państwo w Europie nie może się pochwalić tak ogromnym kompleksem. Jego obszar liczy łącznie ponad 10 km2. Przebiegają tu aż cztery szlaki turystyczne PTTK, malownicze drogi rowerowe i ścieżki biegowe o różnym stopniu trudności. Dlatego tak chętnie ściągają tu mieszkańcy. Bo nie sposób się zgubić — trzymając się chociażby znaków wytyczonych dla osób korzystających z Łynostrady, trasy pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Łyny.

Teraz Las Miejski zostanie wzięty pod lupę. W kwietniu rusza cykl spotkań badawczych "Las jest nasz! Bagienne skarby Lasu Miejskiego w Olsztynie". W planie jest inwentaryzacja drzew i innych elementów, które zostaną zgłoszone do przygotowywanego w tym roku nowego Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla Lasu Miejskiego w Olsztynie na lata 2024-2033.

— Chcemy pokazać mieszkańcom, jak ważne jest dbanie o las i jego urządzanie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a w czasie spotkań dowiaduje się wielu rzeczy, o których wcześniej nawet by nie pomyślał — mówi Anna Maria Nadgrabska, organizatorka. — Zapraszamy wszystkich, którym las nie jest obojętny. Za chwilę, 22 kwietnia, mamy też Dzień Ziemi, więc to dobry czas, aby zająć się tym tematem. A poza tym temat ekologii jest dziś trendy, więc mam nadzieję, że razem przebadamy Las Miejski.

W cyklu spotkań, które organizuje Fundacja Warsztat Zmiany we współpracy z Fundacją Nexus, może wziąć udział każdy mieszkaniec Olsztyna. Trzeba się jednak zapisać. Formularz dostępny jest na TUTAJ.

W Lesie Miejskim mamy zielone bogactwo. Dominuje tu sosna, a niektóre jej okazy mają ponad 140 lat. Rosną tu też dęby, buki, klony, brzozy i świerki. Oprócz popularnych gatunków roślin, można tu spotkać także wiele rzadkich i chronionych. Najcenniejsze przyrodniczo obszary — obecne rezerwaty Mszar oraz Redykajny — objęto ochroną już na początku XX w. W obu występuje roślinność charakterystyczna dla torfowisk, są one również siedliskiem rzadko spotykanych gatunków płazów, np. rzekotki drzewnej. Ale w Lesie Miejskim bogaty jest nie tylko świat płazów, ale także gadów i ptaków. Z większych ssaków można natknąć się zaś na: dziki, sarny, lisy, kuny leśne, jenoty, rzadziej na jelenie czy łosie. Nad Łyną i Wadągiem widoczne są ślady bytowaniu bobrów.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 15 kwietnia w godz. 11-13 i będzie miało charakter informacyjno-edukacyjny. Zostanie zaprezentowany harmonogram działań. Miejsce: Biuro Dzielnicy Zatorze, CEiIK, ul. Parkowa 1, parter, sala nr 8. Na 29 kwietnia i 6 maja planowane są spacery inwentaryzacyjne, które rozpoczną się przy pętli autobusowej przy Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (ul. Jagiellońska 78). 13 maja nastąpi przedstawienie wyników badań.

ADA ROMANOWSKA