Kto uczcił chmury? [GALERIA]

2023-03-31 09:15:38(ost. akt: 2023-04-04 14:18:59)
Tak Międzynarodowy Dzień Chmur uczciły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Olsztynie

Tak Międzynarodowy Dzień Chmur uczciły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Olsztynie

Autor zdjęcia: Justyna Gumkowska/PM8

Przypomnijmy: francuskie miasto Clermont-Ferrand z okazji obchodzonego 29 marca Międzynarodowego Dnia Chmur ogłosiło superzabawę. Położyć się na trawie, przyjrzeć się chmurom, a potem je wszystkie narysować…
Redakcję „Gazety Olsztyńskiej” od Clermont-Ferrand dzielą 1722 kilometry. Gdyby iść tam piechotą, potrzebowalibyśmy 15 dni! Samochodem wypada 1954 kilometrów , ale wiadomo — samochód jest szybszy i dowiezie nas do tego pięknego, położonego u stóp pasma wygasłych wulkanów Masywu Centralnego miasta w niecałe 21 godzin.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Chmur miasto Clermont-Ferrand zaproponowało udział w zabawie z rysowaniem chmur — i to z dwóch powodów. Po pierwsze, ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku, po drugie — obywatele miasta pragną wpisać chmury na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Punkt Europe Direct Warmia i Mazury przyłączył się do tej inicjatywy i kilka przedszkoli z Olsztyna wzięło czynny udział w malowaniu chmur. — Dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 13 w Olsztynie włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Chmur — opowiada Ewa Felkner. — Tego dnia położyły się na trawie w ogrodzie przedszkolnym i z zaciekawieniem obserwowały chmury. Zainspirowane pięknymi widokami nieba i chmur stworzyły obrazy, które zostały przesłane do Clermont-Ferrand we Francji. Chętnie przyłączymy się ponownie do tej akcji w przyszłym roku — deklaruje pani Ewa.

Do akcji włączyły się też dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 8 w Olsztynie. Efekty ich pracy można podziwiać obok — oryginały poszły do Clermont-Ferrand. Gdyby ktoś jeszcze chciał przesłać swoje chmury do Francji — piszcie na adres:
Journée internationale des nuages
Massif Central Clermont Ferrand 2028
Chez Bank LCL
2, rue Blatin
63000 Clermont-Ferrand
FRANCJA

Obrazy chmur, w tym także tych z Olsztyna, będą wywieszone w siedzibie merostwa od 19 kwietnia do 20 maja.
Magdalena Maria Bukowiecka