Wielkanocne tradycje na Warmii i Mazurach. Gdzie odbędą się świąteczne jarmarki?

2023-03-31 18:15:00(ost. akt: 2023-03-31 15:31:45)

Autor zdjęcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Świąteczne wypieki, ozdoby, wystawy i prezentacje po raz kolejny przypomną o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Warmii i Mazurach. Już w najbliższą sobotę (1 kwietnia) przeniesiemy się do wyjątkowego świata wielkanocnych tradycji. Gdzie odbędą się świąteczne jarmarki?
Wielkanoc tuż, tuż. Święta zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie uzupełniamy koszyczki, robimy zakupy, planujemy jakie wypieki znajdą się na wielkanocnym stole. Już w ten weekend (1/2 kwietnia) przeniesiemy się do wyjątkowego świata wielkanocnych tradycji. Gdzie odbędą się świąteczne jarmarki?

Olsztyński Jarmark Wielkanocny odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1. Czego możemy się spodziewać? Według zapowiedzi organizatorów będzie to bogata oferta wystawców, rękodzieło. pyszne jedzenie, animacje dla najmłodszych oraz masa innych atrakcji.


To nie wszystko, pod Olsztynem, a dokładnie w olsztyneckim skansenie również odbędzie się wyjątkowy jarmark.

Świąteczne Jarmarki, na które zaprasza burmistrz Olsztynka mają długą, blisko trzydziestoletnią tradycję. W tym roku 1 kwietnia zapowiada się malowniczo i bardzo ludowo, bowiem tradycyjny Jarmark Wielkanocny odbędzie się w historycznych okolicznościach Muzeum Budownictwa Ludowego, w Skansenie w Olsztynku.

Świąteczne wypieki, ozdoby, wystawy i prezentacje po raz kolejny przypomną o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Warmii i Mazurach. Wydarzenie otworzy kiermasz wielkanocny, w którym udział zapowiedziało kilkudziesięciu wystawców. Na straganach znajdziemy świąteczne wypieki, domowe wędliny, pisanki, tradycyjne palmy i ręcznie robione ozdoby wielkanocne. A jako, iż zbliża się również Niedziela Palmowa, będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, cieszących się zazwyczaj dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Dlatego też Miejska Biblioteka przygotowała warsztaty robienia palmy wielkanocnej, a z Miejskim Domem Kultury tuż przy scenie będzie można własnoręcznie pomalować pisankę i zrobić uszy zajączka.

W części artystycznej przygotowanej przez Miejski Dom Kultury w Olsztynku zobaczymy tradycyjnie już wiosenne prezentacje artystyczne w wykonaniu zespołów domu kultury oraz występy dzieci z lokalnych przedszkoli i szkół.
Na najmłodszych czekają konkursy, szukanie zajączka, „kaczanie” jajek, bicie piany, zgaduj zgadule, „Wiosenny Kącik Malucha”, mini plener malarski, zgadywanki i zabawy i wiele innych atrakcji.

Na kolorowych straganach, swoje wyroby zaprezentują m.in. rzemieślnicy, piekarze i cukiernicy, lokalni dostawcy oferujący wszelkie ekologiczne wyroby, a jarmarkowa strefa wiosennych i wielkanocnych inspiracji dekoracyjnych będzie miejscem, w którym będzie można nabyć bezpośrednio od twórców niepowtarzalne prace, które wykonywane są z sercem i pasją. A wszystko to w scenerii olsztyneckiego Skansenu, który można będzie można bliżej poznać spacerując w tym dniu z etnografem.

Dodatkowo w okresie przedświątecznym w Muzeum Budownictwa Ludowego dostępnych jest kilka wystaw wielkanocnych. Wśród nich znajdziemy m.in. "Świętowanie na Mazurach", "Od wielkanocnej pobudki do poniedziałkowego smagania", "Od środy popielcowej do wielkiej soboty".


Zaś w następny weekend, w niedzielę wielkanocną (9 kwietnia) zaplanowano wspólny posiłek dla osób samotnych.
Ponad połowa polskiego społeczeństwa doświadcza uczucia samotności - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Pokolenia. I dlatego fundacja Wolne Miejsce zaprasza wszystkie osoby, które nie mają z kim spędzić wielkanocnego poranka na wspólne świętowanie.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że samotność nie jest jednoznaczna z ubóstwem. A zatem każdy, kto chciałby spędzić święta w większym gronie jest mile widziany. Poszukiwani są również wolontariusze.

— Spędzasz sam(a) Wielkanocny poranek? Znasz kogoś, kto nie ma towarzystwa w święta? A może chciał(a)byś dołączyć do grona wolontariuszy lub wspomóc działania fundacji? Skontaktuj się! — zachęca fundacja na swoim facebookowym profilu.

Organizatorzy zapewniają, że spotkanie wielkanocne jest darmowe, a weźmie w nim udział ok. 250-300 osób. Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia, o godzinie 12:00 w Kuźni Społecznej, przy ulicy Kotańskiego 1 w Olsztynie.