Kętrzyn rozwija bezpłatną komunikację miejską

2023-03-29 10:00:00(ost. akt: 2023-03-29 10:11:27)

Autor zdjęcia: Kętrzyn

Komunikacja publiczna w Kętrzynie z początkiem 2023 roku przeszła znaczną metamorfozę. Nie tylko stała się bezpłatna dla pasażerów, ale także zasiliły ją elektryczne autobusy. Samorząd idzie jednak o krok dalej, zawierając umowę o dostawę kolejnych "elektryków".
— Yutongi E10 jeżdżą już po Kętrzynie, obsługując lokalny transport publiczny. To kolejny projekt, łączący bezpłatną komunikację miejską i autobusy elektryczne, który mamy przyjemność współtworzyć. Rozwijamy go wspólnie z samorządem, rozbudowując zeroemisyjny tabor do sześciu elektrobusów Yutong, a także zapewniając infrastrukturę do ich ładowania — mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Pierwszy z kontraktów objął dostawę czterech autobusów elektrycznych Yutong E10, które z początkiem 2023 r. wyjechały na ulice Kętrzyna. Ten 10-metrowy „elektryk” o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji osiąga nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Busnex Poland zainstalował również 2 ładowarki dla elektrobusów. Drugi z kontraktów obejmuje dostawę kolejnych dwóch Yutongów E10 wraz ze stacją ładowania.

— To kolejny krok, który dopełnia wymianę taboru komunikacji miejskiej w Kętrzynie z autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Zeroemisyjny transport publiczny to bardzo ważny aspekt ekologiczny. Liczę, że bezpłatna komunikacja zachęci wielu mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem. Nowe autobusy to naprawdę wysoki komfort podróżowania — mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. — Wraz z „elektrykami” wprowadziliśmy nowe linie autobusowe i rozkłady. Już teraz widzimy wzrost frekwencji osób korzystających z miejskiego transportu, co oznacza, że bezpłatna zeroemisyjna komunikacja to dobre rozwiązanie podnoszące komfort życia mieszkańców. Cieszę się, że rośnie także społeczna świadomość na temat ekologii.

Komunikacja miejska w Kętrzynie od 2023 r. jest bezpłatna dla mieszkańców i obejmuje nowe linie, obsługiwane przez elektryczne autobusy Yutong. Samorząd zwiększył liczbę tras do 6 oraz utworzył 20 nowych przystanków. Kętrzyn stawia także na dialog z mieszkańcami, zbierając uwagi i sugestie na temat rozkładu i kursowania komunikacji miejskiej. Realizuje również kampanię pod hasłem „Przesiądź się do elektryka”, a pasażerowie mogą sprawdzić rozkład autobusów w aplikacji „Kiedy Przyjedzie”.

Rozwój komunikacji publicznej poprzez zakup autobusów elektrycznych, instalację stacji do ich ładowania oraz przebudowę infrastruktury transportowej, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość dotacji dla dwóch projektów wynosi ponad 15,3 mln zł.

— Przy inwestowaniu ogromnych środków w zrównoważony rozwój całego regionu szczególną uwagę zwracamy także na poszanowanie środowiska — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — To bardzo ważne, że Kętrzyn, jako kolejne miasto z naszego regionu, stawia na ekologiczny transport. Jestem przekonany, że mieszkańcy miasta z radością przyjmą nowe udogodnienia.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3109139 29 mar 2023 15:45

    A w Olsztynie trzeba znowu podnosić ceny biletów, bo wszystko nierentowne, a budżet miasta w ruinie.

    odpowiedz na ten komentarz