Moda na kolory, czy ich brak? Szarość na ulicach Olsztyna pod lupą

2023-03-28 20:00:00(ost. akt: 2023-03-28 15:52:17)
Ulica Dąbrowszczaków kamienice

Ulica Dąbrowszczaków kamienice

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stojąc w olsztyńskich korkach mamy dużo czasu na obserwacje, czy przemyślenia. Jedną z myśli przychodzących do głowy może być pytanie, dlaczego wszystko jest takie szare?
Czy szarość to nowy trend? Dlaczego stare kamienice często mają jaskrawsze kolory, niż nowo wybudowane domy? Zainspirowani olsztyńskimi ulicami, postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z ekspertem.

Na ten temat wypowiedziała się Anna Modzelewska, architektka czynną zawodowo od 2005 r., zajmująca się projektowaniem, głównie na terenie Olsztyna i okolic.

— Co powoduje tendencję wybierania szarych kolorów do nowych budynków?
— Jeśli chodzi o projektowanie elewacji i jej kolorystyki, zajmuje się tym architekt. Wybór kolorystyki natomiast odbywa się zazwyczaj w porozumieniu z inwestorem. Według mnie główną inspiracją do stosowania przez architektów monochromatycznej gamy kolorystycznej jest fakt, że nowoczesna architektura dużo czerpie ze stylu modernistycznego, gdzie biel, szarość i czerń były barwami wiodącymi, spinającymi również pozostałe kolory — mówi architektka. — Są to kolory neutralne, uniwersalne i dobrze komponujące się ze wszystkimi pozostałymi barwami. Dlatego też tak często stosowane. Chodzi o komponowanie z kolorami występującymi w sąsiedztwie projektowanego budynku - kolorami otaczających obiektów, reklam, szyldów, ogrodzeń ale też otaczającej zieleni. Według mnie trend powstawania budynków w odcieniach szarości czy bieli jest pewnym sposobem, czy też rozwiązaniem na porządkowanie zastanych przestrzeni, gdzie natłok rozmaitych kolorów jest już i tak duży. Często stosuje się również monochromatyczną kolorystykę elewacji w celu stworzenia niejako tła. Mam tutaj na myśli tło, ścianę budynku, która ma być pokryta szyldem czy reklamą. Neutralność barw ze skali szarości powoduje, że w bardzo przyjemny dla oka sposób można je połączyć z różnymi innymi barwami i materiałami elewacyjnymi np. z drewnem, kamieniem, cegłą lub inną kolorową okładziną. Jeśli to inwestor ma wpływ na decyzję o wyborze kolorystyki dla projektowanego budynku to na pewno dlatego, że mu się taka kolorystyka podoba. Prawdopodobnie inwestorzy postrzegają to w podobny sposób co projektanci zasadność barw neutralnych i dlatego je akceptują. Natomiast nowo powstająca architektura nie zawsze jest szara czy biała, to dosyć duże uogólnienie, zwłaszcza że paleta odcieni szarości jest bardzo bogata i wchodzą w nią zarówno barwy ciepłe jak i zimne. Często również wykorzystuje się różne zestawienia kolorystyczne i materiałowe, co możemy oglądać w istniejących realizacjach.

— Przy jakich budynkach stosuje się szare barwy?

— Nie ma na to sprecyzowanej reguły, czy zasady. Największy wpływ, z perspektywy architekta na wygląd budynku (a mówię tutaj nie tylko o jego kolorystyce, ale i o jego formie) ma jaki to rodzaj budynku, jaka jest jego funkcja oraz lokalizacja. Mówiąc lokalizacja mam na myśli otoczenie wokół projektowanego obiektu. Architekt ma przede wszystkim za zadanie wkomponować się harmonijnie w zastaną przestrzeń. Natomiast jeśli chodzi o architekturę, z uwagi na to że projektując poruszamy się w trzech wymiarach to w pierwszej kolejności powinna wygrać forma, bryła, proporcje obiektu, a kolor raczej powinien stanowić jej uzupełnienie.

— Jakie kolory dominują na elewacjach w przypadku remontu, odnawiania starych budynków?

— Możliwe, że również w budynkach remontowanych częściej występują barwy szarości. To na pewno w różnych miejscach inaczej wygląda i trzeba by się temu przyjrzeć. Mając na myśli budynki historyczne, a zwłaszcza te, które mamy wpisane do rejestru zabytków, tutaj o kolorze zastosowanym do odnowienia elewacji decyduje konserwator zabytków. Oznacza to, że architekt czy inwestor nie maja już tak dużej swobody w doborze kolorystyki jak w przypadku architektury nowo projektowanej.

— Dlaczego stare kamienice często mają żywsze kolory od nowych budynków?

— Dawna architektura np. kamienic występowała w rozmaitych barwach, przeważnie w odcieniach pastelowych, ale nie tylko. Dlatego też odmalowuje się je z użyciem tych samych barw z przeszłości lub bardzo zbliżonych.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3109130 29 mar 2023 09:46

    Zabrakło mi pytania: Dlaczego wszystkie nowe budynki mieszkalne wyglądają jak kurniki, albo zakład karny? Zero urozmaicenia, tylko kopiuj, wklej, wklej, wklej, wklej, wklej - i mamy cały budynek.

    odpowiedz na ten komentarz