„Trenuj z wojskiem wiosna-lato” - ruszają kolejne szkolenia na Warmii i Mazurach

2023-03-28 07:10:00(ost. akt: 2023-03-27 15:23:32)

Autor zdjęcia: st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

"Trenuj z wojskiem" to program, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Ponad 11 tys. osób wzięło udział w edycji jesiennej, zimowej oraz edycji specjalnej związanej z 24. rocznicą wejścia Polski do NATO. Teraz przyszedł czas na edycję wiosna/lato, która przybliży różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby.
Projekt jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie oraz pytania kierowane do MON i jednostek wojskowych dotyczące jednodniowych szkoleń w zakresie obrony oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W dotychczasowych dwóch edycjach kampanii Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego „Trenuj z Wojskiem” oraz jednej specjalnej edycji „Trenuj z NATO” wzięło udział łącznie ponad 11,5 tys. ochotników.

Podczas bezpłatnych szkoleń uczestnicy poznają podstawowe umiejętności wojskowe i obronne. Szkolą się z: podstaw posługiwania się bronią, walki wręcz, przetrwania w trudnych warunkach, reagowania na sygnały alarmowe, udzielania pomocy medycznej, itd. Szkolenia prowadzą najbardziej doświadczeni żołnierze, często weterani misji zagranicznych. Ponad 98% uczestników wyraża zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania.

W akcję zaangażowanych jest kilkadziesiąt jednostek wojskowych w całym kraju. 3. edycja projektu, pod hasłem „Trenuj z wojskiem wiosna-lato”, potrwa kilkanaście tygodni i będzie prowadzona we wszystkich rejonach kraju. W szkoleniach mogą wziąć udział obywatele polscy w wieku 15-65 lat. Podczas szkoleń organizatorzy zapewniają wyżywienie i ubezpieczenie.

W naszym województwie w dwóch edycjach wzięło udział ponad 1000 uczestników na terenie 4 jednostek wojskowych. Szkolenia odbywały się w Morągu, Giżycku, Gołdapi i Orzyszu. W tej edycji poszerzamy ofertę, także dla osób które już wzięły udział, poprzez poszerzenie kolejnych jednostek wojskowych. Będzie to Braniewo, Gołdap, Węgorzewo, Lidzbark Warmiński.

— Szczególnie zapraszamy do Olsztyna gdzie żołnierze 9 Olsztyńskiego batalionu dowodzenia wprowadzą w podstawy rzemiosła wojskowego. Na miejscu będą także rekruterzy z Wojskowych Centrów Rekrutacji z terenu województwa którzy odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące form służby wojskowej, procesu rekrutacji czy innych pytań związanych z wojskowością — czytamy w komunikacie.

Zapisów można dokonywać w bardzo prosty sposób e-mailem, telefonicznie, poprzez komunikatory a także osobiście. Szczegółowe informacje, a przede wszystkim harmonogram znajdziecie Państwo na stronach internetowych www.mon.gov.pl a także na stronach internetowych i profilach społecznościowych Wojskowych Centrów Rekrutacji