Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków na Warmii i Mazurach

2023-03-26 16:00:00(ost. akt: 2023-03-24 15:10:14)
Podczas jednego weekendu Piekarczyk z wędką został zaatakowany dwa razy

Podczas jednego weekendu Piekarczyk z wędką został zaatakowany dwa razy

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko 4,5 mln zł, co jest rekordowo wysoką kwotą corocznych dotacji.
— Spośród złożonych 141 wniosków, komisja pozytywnie rozpatrzyła 60, 70 odrzucono ze względu na brak środków finansowych, a 11 niekompletnych pozostawiono bez rozpoznania — poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago powiedział, że suma tegorocznych dotacji wynosi 4 mln 485 tys. zł, co jest najwyższą z kwot przyznanych dotychczas przez tę instytucję.

Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu na prace konserwatorskie frontowej elewacji kamienicy z początku XX w.

Muzeum Pomnika Historii Frombork - Zespół Katedralny otrzyma 200 tys. zł na prace konserwatorskie gotyckiego poliptyku, wykonanego w 1504 r. na zlecenie wuja Mikołaja Kopernika bp. warmińskiego Łukasza Watzenrode.

Po 150 tys. zł przyznano: powiatowi braniewskiemu na I etap rekonstrukcji stolarki okiennej w zabytkowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego w Braniewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie na prace konserwatorskie elewacji i stolarki w dziedzińcu zamku oraz właścicielowi - zbudowanej w 1909 r. - dawnej Willi Sperlów w Olsztynie na remont dachu.

Dotacje przyznano również parafiom, m.in. na prace restauratorskie przy stropie w kościele p.w. św. Marcina Biskupa w Boleszynie (150 tys.) oraz prace konserwatorskie i stabilizację fundamentów w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu (175 tys.). Zgromadzenie Księży Marianów otrzyma 100 tys. zł na konserwację empory chóru w kościele Nawiedzenia NMP w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym.

O pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mogli starać się właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków - gminy, instytucje, parafie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski