Gmina Olsztyn organizuje bezpłatne badania dla młodych mężczyzn

2023-03-22 19:30:28(ost. akt: 2023-03-22 15:46:57)

Autor zdjęcia: pixabay

Czy stosowanie okien żywieniowych oraz diety fleksitariańskiej może poprawić stan zdrowia u młodych, szczupłych mężczyzn z zaburzeniami metabolicznymi? Katedra Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpoczyna bezpłatne badania mężczyzn w wieku 18-40 lat.
- Badania kierujemy do panów, którzy mają podwyższony poziom glukozy na czczo, niewłaściwy profil lipidowy lub podwyższone ciśnienie krwi, ale nie mają nadwagi lub otyłości - informuje Marta Lonnie z Katedry Żywienia Człowieka Centrum Gastronomii z Dietetyką i Biooceną Żywności
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy chcą zdobyć nową wiedzę o żywieniu,
a przy okazji zadbać o swoje zdrowie. Badania są bezpłatne i mają charakter poufny - zebrane dane będą wykorzystane wyłącznie do celów naukowych.

Jakich badań mogą spodziewać się zainteresowani panowie:

Bezpłatne oznaczenie markerów zdrowia metabolicznego przed i po interwencji żywieniowej (glukoza, insulina, HbA1c, cholesterol, riglicerydy, markery stanu zapalnego i i homocysteina).
Bezpłatne zalecenia żywieniowe. Badania kwestionariuszowe dotyczące stylu życia, jakości snu, samopoczucia i zadowolenia z interwencji.
Bezpłatne pomiary masy ciała, wysokości, składu ciała (zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej), obwodu pasa i bioder.
Bezpłatny naramienny system ciągłego monitorowania glukozy przez okres 8 tygodni (normalny koszt ok. 1000 zł).
Bezpłatny system monitorowania aktywności fizycznej - opaska typu smart band;
Bezpłatny test wysiłkowy oraz pomiary ciśnienia krwi i zaburzeń krążenia obwodowego.
- Badania mają wszelkie potrzebne zgody komisji bioetycznej i finansowane są ze środków Naordowego Centrum Nauki - dodaje Lonnie - W mojej ocenie mężczyźni na tym skorzystają bo zostaną kompleksowo przebadani i uzyskają informację jak poprawić swoje zdrowie.

Pierwszy krok to wypełnienie krótkiej ankiety online LINK Następnie, na podstawie odpowiedzi, podejmowana jest decyzja, czy kandydat kwalifikuje się na badania. Jeżeli tak, zostanie zaproszony na dwie wizyty w tym pierwszym tygodniu kwietnia - na badanie krwi (20min) oraz pozostałe badania (skład ciała, ciśnienie, tętnicze, test wysiłkowy itd) (ok. 1 godz.)

Źródło: UM Olsztyn