Urania na ukończeniu. Radny pyta, kiedy władze Olsztyna zabiorą się za stadion

2023-03-11 18:06:04(ost. akt: 2023-03-11 16:07:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Lista „priorytetów” inwestycyjnych gminy Olsztyn zaczyna coraz bardziej przypominać grubą książkę. Mimo tego, że nie jest to powieść fantasy, to patrząc na obecny budżet, kilka inwestycji trzeba będzie wrzucić między bajki o smokach i krasnoludkach.
Gdyby za każdym razem, kiedy wraca temat remontu lub budowy nowego stadionu dla Stomilu, gmina budowała nowy obiekt, to prawdopodobnie bylibyśmy futbolową stolicą świata, a liczba stadionów w Olsztynie byłaby większa niż w Londynie. Niestety w momencie, kiedy wszystkim się wydaje, że stadion powstanie, nagle plany się zmieniają, a kibice biało-niebieskich muszą dalej zadowalać się „Estadio de la Gruz”.

Rondela i stadion

Sprawa remontu stadionu Stomilu stała się głośna we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to gmina Olsztyn otrzymała wyniki konkursu w ramach rządowego programu inwestycji strategicznych. Władze miasta zgłosiły do konkursu trzy projekty: remont boiska przy SP 18, zakup autobusów elektrycznych oraz inwestycję związaną z budową rondeli przed Wysoką Bramą. Łatwo zauważyć, że wśród nich zabrakło modernizacji stadionu przy al. Piłsudskiego. Zdaniem kibiców Stomilu uczytelnienie rondeli powinno zostać zastąpione właśnie remontem stadionu. Problem w tym, że było to wtedy niemożliwe. Dlaczego? Otóż budowa rondeli ma już dokładnie opisany projekt wraz z wizualizacją. Ponadto doskonale zazębia się z inwestycją tramwajową, gdyż do jej wykonania niezbędne jest przebudowanie kanalizacji. Gdyby miasto najpierw zbudowało tam linię tramwajową, a dopiero później budowało rondelę, wtedy konieczne byłoby rozbieranie torowiska. Poza tym projekt remontu Stadionu Miejskiego jest już przestarzały i trzeba go napisać na nowo. Wszystkie formalności wraz z wpisaniem zaleceń sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej zajmą około 12 miesięcy. To zdecydowanie za długo, bo przetarg na inwestycje, które będą finansowane z Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych, musi się odbyć maksymalnie sześć miesięcy po ogłoszeniu wyników konkursu.
Wtedy prezydent Olsztyna przypomniał również, że miasto i tak inwestuje już duże pieniądze w utrzymanie stadionu. Piotr Grzymowicz przytoczył m.in. montaż oświetlenia, wymianę murawy, prace związane z odświeżeniem elewacji, dołożeniem dodatkowych krzesełek czy wymianą bramy. Dodatkowo Stomil Olsztyn płaci samorządowi symboliczne kwoty za użytkowanie stadionu, mimo tego, w 2021 roku jego utrzymanie przyniosło ponad 615 tys. zł strat.

Co z piłkarzami?

Sprawa modernizacji stadionu ponownie wraca za sprawą interpelacji radnego Pawła Klonowskiego (KO), który poprosił prezydenta o udzielenie szczegółowych informacji wraz z ich dostępnymi planami i wizualizacjami koncepcyjnymi w zakresie aktualnego stanu prac nad modernizacją tzw. Stadionu Stomilu.

— Z nadchodzącym wielkimi krokami zakończeniem prac modernizacyjnych Hali Urania swój nowy sportowy dom zyskają olsztyńscy siatkarze i piłkarze ręczni czy koszykarze, a przestrzeń hali wykorzystywana będzie mogła być również na potrzeby między innymi tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu, podnoszenia ciężarów, judo czy sportów siłowych. Na drugim biegunie pozostaje niestety infrastruktura piłkarska (…) proszę również o wskazanie planów na przyszłość względem obiektu, zakładanego okresu możliwej przebudowy, kosztu inwestycji i rozważanych źródeł jej finansowania — pisze radny do prezydenta Olsztyna.

Radny nie doczekał się jeszcze odpowiedzi prezydenta. Jeśli takowa się pojawi, z pewnością o tym poinformujemy.

Zdaniem radnych

— Moim zdaniem powinniśmy patrzeć przede wszystkim na obecnie rozpoczęte inwestycje — mówi radny Krzysztof Narwojsz (PiS). — Najbardziej martwi mnie inwestycja tramwajowa, a raczej bezradność i marazm prezydenta, który dąży do jej zakończenia. Od lat mamy przeinwestowany budżet, jednak są to inwestycje będące marzeniami samego włodarza, a nie mieszkańców. Jestem zwolennikiem remontu albo nawet budowy nowego stadionu dla Stomilu, bo to nasza wizytówka jako miasta. Będąc realistą i patrząc obiektywnie na nasz budżet, nie widzę jednak dużej nadziei. Jedyną możliwością remontu tego obiektu jest szukanie zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak dofinansowanie unijne, rządowe programy, czy nawet prywatny inwestor — dodaje.
— Uważam, że obecnie w Olsztynie mamy mnóstwo sfer, które potrzebują dofinansowania. Cały czas słyszymy, że kultura wymaga dofinansowania, z czym się zgadzam, jako gmina dokładamy duże pieniądze do subwencji oświatowej, a inwestycje wymagają często zwiększenia nakładów. W całym tym zamieszaniu regularnie wraca temat modernizacji stadionu, jednak w mojej opinii nie powinna być to priorytetowa inwestycja gminy Olsztyn — stwierdza radna Marta Kamińska (KO). — Zaledwie kilka lat temu przekazaliśmy ogromne środki finansowe na rzecz Stomilu. Nowy właściciel, który przejmował klub bez długów, zaznaczał również, że będzie inwestował w infrastrukturę. Obecnie wszyscy widzimy, jak to wygląda. Jestem wielką zwolenniczką inwestycji w sport, jednak powinno się to odbywać poprzez aktywizację mieszkańców lub stypendia dla młodych, zdolnych sportowców. Argument o promocji również do mnie nie trafia, klub obecnie gra w trzecim szczeblu rozgrywkowym w lidze, która nie jest szczególnie silna w Europie — podsumowuje radna.

Karol Grosz

//RAMKA//
Gmina Olsztyn w latach 2019, 2020 i 2021 dofinansowywała Stomil Olsztyn kwotą 2 mln zł rocznie. Zgodnie z umową z lipca 2015 roku Gmina Olsztyn sprzedała niemal wszystkie swoje udziały w klubie i została mniejszościowym udziałowcem (1,3 proc.).

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grand #3108911 12 mar 2023 09:20

  Stadion wystarczy wyremontować i na 2 ligę w sam raz. Olsztyn nie stać na utrzymywanie przeciętnych piłkarzy a na dobrych nie ma sponsora.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jaaa #3108910 12 mar 2023 07:21

   Plany ambitne tylko pytanie dla kogo i po co???? Budowa stadionu to 200 mil zł naj marniej ,a patrząc na to jak i co reprezentuje ta drużyna ,to jest kasa w bagno i to bardzo głębokie . Naj lepiej by było ten obiekt wyburzyć a tych grajków na Dajtki . Obiekt ładny klimatyczny i jak ulał pasuje do stylu i umiejętności ,, dumy ( śmiech !!!!) z Warmii .

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bukkill #3108897 11 mar 2023 18:22

    Nigdy. Olsztyn miastem bez futbolu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz