Rezerwat "Zakręt" w Krutyni będzie dostępny dla niepełnosprawnych

2023-03-10 20:00:42(ost. akt: 2023-03-10 14:16:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Ścieżka do popularnego rezerwatu przyrody "Zakręt" w Krutyni w Mazurskim Parku Krajobrazowym już w tym sezonie turystycznym będzie dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach, czy wspierających kulami.
Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Krutyni Krzysztof Wittbrodt powiedział, że ścieżka do popularnego rezerwatu przyrody "Zakręt" już w tym sezonie turystycznym będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

— Na trasie są m.in. wystające korzenie drzew, które teraz utrudniają dojazd osobom na wózkach, wspierający się kulami mają z nimi problem. W uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska korzenie na trasie zasypiemy tak, by do "Zakrętu" mogły dojść, czy dojechać osoby o specjalnych potrzebach — zapowiedział dyrektor parku. Dodał, że ścieżka będzie wyrównana, czy utwardzona.

Rezerwat "Zakręt" leży 1,5 km od wsi Krutyń i jest bardzo popularnym miejscem spacerów. Ścieżka do niego wiedzie przez piękny las, na końcu trasy podziwia się dystroficzne leśne jeziora z bagienną roślinnością. Po drodze mija się kilka pomników przyrody, m.in. słynną mazurską "zakochaną parę”, czyli dąb spleciony gałęziami z sosną - oba drzewa przypominają obejmujących się ludzi.

Mazurski Park Krajobrazowy na nowo oznakuje też dojście do rezerwatu "Zakręt", przygotowywane są też aplikacje, które pomogą osobom niewidomym, czy niedowidzącym w korzystaniu ze spaceru.

— Nasi pracownicy przeszli też szkolenia z języka migowego, kupiliśmy 3 pętle indukcyjne pomocne dla niedosłyszących. Przystosowujemy łazienki i toalety dla osób poruszających się na wózkach — wymienił Wittbrodt. Poza tym w samej Krutyni zamontowany został w ostatnim czasie infokiosk, który zawiera informacje dla osób o specjalnych potrzebach.

Dyrektor parku dodał, że wszystkie zmiany służące polepszeniu komfortu zwiedzania osób niepełnosprawnych są wprowadzane w życie dzięki projektowi "Mazury bez barier”. Łączna wartość realizowanego przez Mazurski Park Krajobrazowy projektu to: 354,7 tys. zł, dotacja pochodzi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który podobne programy finansuje w całym kraju w ramach działania nazwanego „Obszar chroniony, obszar dostępny”.

Krutyń to bardzo popularna turystyczna wieś na Mazurach. Tu zaczyna się większość spływów kajakowych rzeką Krutynią. Wieś też jest siedzibą Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy którym działa m.in. muzeum przyrodnicze. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska