Mikołaj Kopernik to postać, która powinna promować Warmię i Mazury

2023-03-07 18:07:00(ost. akt: 2023-03-07 16:05:34)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego chcieliby w promocji regionu w większym stopniu wykorzystać potencjał, jaki ma osoba wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, który większość życia spędził na Warmii. O sposobach realizacji tego przedsięwzięcia dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego Mikołajki 2023.
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika dla uczczenia rocznic: 550. jego urodzin i 480. śmierci. Astronom, chociaż urodził się w Toruniu, to właśnie na Warmii przeprowadził najbardziej znaczące badania astronomiczne, sformułował teorię pieniądza, a przede wszystkim stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło „De revolutionibus”.

— Mikołaj Kopernik to postać, która powinna budować ducha miejsca i być wykorzystywana do budowania tożsamości regionu — stwierdził prof. Jacek Poniedziałek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodał, że choć Kopernik pojawia się w świadomości społecznej jako ważna osoba z Warmii, ale pojawia się „jak meteoryt”, gdyż wiedza o nim nie jest zbyt głęboka.

Socjolog zwrócił uwagę, że przed warmińskimi samorządowcami stoi wyzwanie, aby skuteczniej wykorzystać potencjał Mikołaja Kopernika.

— Takie postacie pojawiają się w historii raz na 500 lat. Być może właśnie teraz jest ten czas, aby astronom stał się swoistym nowym początkiem, jeżeli chodzi o promocję regionu — objaśniał prof. Poniedziałek.

Kopernik, którego nazwisko znane jest na całym świecie, uznawany jest za najsłynniejszego mieszkańca Warmii i Mazur. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się jednak, czy warmińsko-mazurskie samorządy wystarczająco wykorzystują potencjał promocyjny związany z wielkim uczonym.

Zdaniem Piotra Burczyka, zastępcy dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie osoba Mikołaja Kopernika jest promocyjnie wykorzystywana przez regionalnych samorządowców od lat.

— Staramy się przekazać myśl, że Kopernik jest jedną z osób, które były i są obecne w historii oraz teraźniejszości Warmii i Mazur. Kopernik jest sposobem na rozsławienie regionu. Staramy się to podkreślać — przekazał dyrektor Burczyk.

Podczas panelu dyskusyjnego zwracano jednak uwagę, że mieszkańcy regionu i turyści zbyt mało wiedzą o Koperniku w kontekście jego życia na Warmii i podkreślano, jak ważna jest edukacja różnych grup - zwłaszcza młodzieży - aby przekazać coś więcej o Koperniku oprócz tego, że „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”.

— Warto podkreślać, że Kopernik wprawdzie urodził się w Toruniu i mieszkał tam 18 lat, ale to z Olsztynem i regionem związał całe swe dorosłe życie. To był jego świadomy wybór — powiedziała prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

— Często rywalizujemy na różnych polach w miastach i miasteczkach Warmii i Mazur. Pora, żeby postać Kopernika nas połączyła. Ważne, żebyśmy wspólnie wykorzystali postać słynnego rodaka dla dobra całego regionu — dodała.

O tym co zrobić, aby Mikołaj Kopernik zaistniał w świadomości społeczeństwa jako najbardziej znana warmińska marka mówił z kolei red. Piotr Gajewski. „Marka Kopernik jest, a jakoby jej nie było. Jest rozmyta, brakuje jej wspólnego mianownika. Musimy Kopernika promować w formie festiwalowej, a nie jarmarcznej. Cały czas pracować i przedstawiać pomysły, dzięki którym wybitna postać zacznie być mocniej kojarzona z regionem” - stwierdził właściciel agencji marketingowej „Renton Media”.

Jak podkreślił Piotr Gajewski, świetnym pomysłem, który jest wdrażany w regionie jest promowanie brandu „Gen Warmii i Mazur”. Wokół tego hasła budowane są historie o najsłynniejszych ludziach, którzy wywodzą się z Olsztyna i okolic. Kopernik jest jedną ze sztandarowych postaci, które już kojarzą się z regionem.

— Markę buduje się na tym, co się ma - my mamy jeziora, lasy; ale mamy też Kopernika. Jesteśmy przekonani, że dajemy potencjał ludziom i firmom - nawet w skali światowej - do robienia dobrego biznesu. Marka Kopernik może wszystkim w tym pomóc — oświadczył dyrektor Piotr Burczyk z urzędu marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom