Lidl zabiera głos w sprawie budowy Centrum Dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie i wyjaśnia wszystkie spekulacje
2023-03-06 16:31:37(ost. akt: 2023-03-06 15:54:20)
Przeciwnicy budowy Centrum Dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie znajdują coraz to nowe argumenty. Większość z nich do tej pory skutecznie obalał wójt Jan Kasprowicz. Teraz do dyskusji włącza się sam inwestor, który w swoim oświadczeniu wyjaśnia wszystkie spekulacje i wątpliwości.
Do inwestycji w magazyny i centa dystrybucji przyzwyczaiła nas już gmina Stawiguda. Jednym z efektów takich działań jest jest fakt, że stała się najbogatszą gminą w Polsce. Ich śladem chciała podążyć gmina Gietrzwałd, w której pomysł na prowadzenie biznesu znalazła niemiecka sieć marketów.
Swój głos sprzeciwu wyraziła grupa nazwana "Komitetem Obrony Gietrzwałdu", w której co ciekawe, znajdują się również osoby nie mieszkające w gminie Gietrzwałd.
Otwartym zwolennikiem inwestycji jest wójt Jan Kasprowicz, który wielokrotnie już wyjaśniał wątpliwości wysnuwane przez przeciwników budowy magazynów Lidla. Tym razem do dyskusji włączyła się centrala sieci, która wystosowała do mieszkańców list otwarty, który poniżej publikujemy w całości.
W związku z informacjami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, chcielibyśmy podkreślić, że Lidl Polska jest siecią odpowiedzialną społecznie - ochrona zasobów oraz klimatu, a także poszanowanie bioróżnorodności to jedne z naszych celów opisanych w strategii CSR na lata 2020-2025. Jako lider ochrony środowiska kładziemy duży nacisk na skuteczną gospodarkę odpadami, która pozwala kierować surowce wtórne do recyklingu. W tym celu segregujemy szczegółowo wszystkie wytwarzane przez siebie odpady (np.: makulaturę, opakowania z tworzyw sztucznych czy drewna) oraz traktujemy je jako surowce wtórne nadające się do recyklingu.
Centra dystrybucyjne, jak to planowane w Gietrzwałdzie, stanowią serce obiegu surowców pochodzących ze sklepów Lidl Polska z całego regionu. Są one na bieżąco kierowane do centrum dystrybucyjnego, aby zoptymalizować transport i ograniczyć objętość przewożonego materiału. Wszystkie surowce są nieustannie przewożone z centrów dystrybucyjnych do recyklerów tak, by jak najszybciej mogły wrócić do obiegu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że z centrum dystrybucji odpady będą wyłącznie przekazywane do recyklera - na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane.
Lidl Polska - jako sieć handlowa - jest także zobowiązany ustawowo do zapewnienia swoim klientom możliwości przynoszenia odpadów takich jak zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny - centra dystrybucyjne są przygotowywane i zabezpieczane również na takie sytuacje. Tego typu odpady stanowią tylko nieznaczną część wolumenu trafiającego do centrum dystrybucyjnego, a ich ilość ostatecznie uzależniona jest wyłącznie od tego, ile odpadów klienci przyniosą od sklepów Lidl Polska. Kolejnym krokiem w kierunku dbałości o środowisko jest dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego centra dystrybucyjne Lidl Polska mogą stanowić w przyszłości element logistyki systemów kaucyjnych, które w wielu krajach cieszą się wysokim poparciem mieszkańców.
Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi - sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.
To dobra inwestycja
79.66%
|
To zły pomysł
17.48%
|
Nie mam zdania
2.86%
|
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Renata #3108798 6 mar 2023 23:45
Jak można zniszczyć,zabetonować taki olbrzymi kawał ornej ziemi,polską żywność na rzecz rozwoju niemieckich firm?!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
ttt #3108793 6 mar 2023 19:25
Narzekają na brak pracy, będą mieli mieszkańcy gm. Gietrzwałd pod nosem i jeszcze źle. Jestem za tą inwestycją. Przeciwnicy niech poczytają na temat inwestycji w Stawigudzie. A tak w ogóle nie chodzi o inwestycję tylko o referendum o odwołanie wujta Kasprowicza, bo jest już chętny na to stanowisko a za długo mu czekać jeszcze 1,5 roku .
Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz