Chcesz zostać dyrektorem Teatru Jaracza w Olsztynie? Znamy wymagania dla kandydatów

2023-03-06 18:28:14(ost. akt: 2023-03-06 15:57:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To już pewne, Zbigniew Brzoza przestanie być szefem Teatru Jaracza w Olsztynie. Szukając zastępcy na jego miejsce władze województwa warmińsko-mazurskiego ogłosiły konkurs, w którym mogą wystartować potencjalni kandydaci na stanowisko dyrektora Teatru.
Fotel dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie wydaje się dość gorący. Obecny dyrektor, Zbigniew Brzoza objął funkcję po Januszu Kijowskim, który rozstał się ze stanowiskiem po kłótni z częścią załogi. W momencie ogłaszania nowego sternika wydawałoby się, że w Teatrze nastaną spokojne czasy. Nic bardziej mylnego, dyrektor Brzoza niedługo po objęciu nowego stanowiska popadł w konflikt ze związkami zawodowymi, które miały swój finał w sądzie.

Władze województwa, pod które podlega Teatr Jarcza zdecydowały się na zmianę szefa jednostki. Do takich działań konieczne jest rozpisanie konkursu, w którym mogą zgłaszać się potencjalni kandydaci na stanowisko dyrektora. Wśród wymagań znalazły się takie punkty jak: biegła znajomość języka polskiego w mowie i piśmie; wykształcenie wyższe drugiego stopnia w rozumieniu przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego; co najmniej: 5-letni staż pracy związany z działalnością kulturalną w szczególności teatralną, w tym 4-letni staż w zarządzaniu instytucją i zespołem ludzkim, lub 5-letni okres wykonywania działalności gospodarczej związanej z działalnością kulturalną w szczególności teatralną czy nieposzlakowana opinia.

Dodatkowe punkty w konkursie można zdobyć za: wykształcenie wyższe w zakresie kierunków artystycznych lub humanistycznych lub prawnych; dodatkowe kwalifikacje zawodowe z zakresu zarządzania, ekonomii, dziedzin kulturalnych; znajomość jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym; predyspozycje menadżerskie, umiejętności kierowania zespołem, kreatywność, dyspozycyjność; znajomość zagadnień z zakresu pozyskiwania środków finansowych ze źródeł pozabudżetowych, w tym funduszy Unii Europejskiej czy doświadczenie w realizacji projektów artystycznych w tym teatralnych.

Swoje CV kandydaci mogą składać do końca marca 2023 roku. Konkurs natomiast zostanie roztrzygnięty do 31 lipca 2023 roku.

Nowy dyrektor ma objąć funkcję 1 września 2023 roku na 5-letnią kadencję do 31 sierpnia 2028 roku.