Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przebiegła pomyślnie
2023-03-05 10:03:47(ost. akt: 2023-03-05 09:44:59)
Pierwsza na Warmii i Mazurach i czwarta w kraju operacja rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki, odbyła się w piątek w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operację 12-latka przeprowadził zespół chirurgów i anestezjologów pod kierunkiem prof. Łukasza Krakowczyka.
Zespół suszonej śliwki jest wrodzonym zespołem chorobowym, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych, takich jak luźna i pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej czy powiększony pęcherz.
Z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu i wnętrostwa pacjent przeszedł już dwie operacje kim szpitalu dziecięcym. W trakcie piątkowej przeprowadzono rekonstrukcję brzucha, dzięki której nie tylko poprawi się jego estetyka, ale również chłopiec ma szansę na pozbycie się problemów z układem pokarmowym i wydalniczym, a także na uprawianie sportu.
— Wreszcie Nikodem będzie mógł bez przeszkód grać w piłkę nożną, którą tak bardzo lubi — mówi mama chłopca Agnieszka Kaczmarczyk.
Operacja była bardzo skomplikowana. Uczestniczył w niej zespół chirurgów i anestezjologów oraz pielęgniarek pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka.
— Pobraliśmy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha — informuje prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk. — Operacja trwała ok. 5 godzin. Zespół suszonej śliwki to rzadka choroba. Nasza autorska metoda leczenia doskonale sprawdziła się u tych trzech pacjentów, u których już ją zastosowaliśmy. Czekamy więc na pozytywne efekty zabiegu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez