Radosław Sikorski pod lupą CBA

2023-02-10 18:25:42(ost. akt: 2023-02-10 18:32:42)

Autor zdjęcia: Facebook Radosław Sikorski

Departament Postępowań Kontrolnych CBA rozpoczął kontrolę oświadczeń majątkowych posła do Parlamentu Europejskiego Radosława Sikorskiego - poinformował PAP zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kontrola ma się zakończyć w maju.
Zespół prasowy CBA przekazał, że funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych CBA od piątku prowadzą kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych przez Radosława Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE.

Biuro podało, że zakończenie kontroli planowane jest na 10 maja br. Postępowanie, zgodnie z ustawą o CBA, może zostać jednak przedłużone o kolejne 6 miesięcy.

W czwartek (9 lutego) media opisywały doniesienia holenderskiej gazety "NRC", która napisała, że europoseł PO Radosław Sikorski otrzymuje od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą miękkiej siły" – czytamy. Rozmówcy liberalnej holenderskiej gazety twierdzą, że zachowanie Radosława Sikorskiego "podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia".

Do publikacji odniósł się Radosław Sikorski, publikując list, który - jak poinformował - skierował do redaktora naczelnego "NRC". Europoseł i były szef MSZ oraz MON podkreślił w piśmie, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum". Jak zaznaczył, jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Radosław Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił Sikorski Radosław Sikorski, który odniósł się także do rozpoczętej przez CBA kontroli.
Nie kwestionuję prawa Centralnego Biura Antykorupcyjnego do kontroli i deklaruję współpracę - zapewnił europoseł Radosław Sikorski. Jak zaznaczył, pismo o wszczętej przez CBA kontroli jego oświadczeń majątkowych wręczyło mu pięć osób. Można było przysłać pocztą - skomentował.

Źródło: PAP

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wacek #3108483 12 lut 2023 09:01

    Nadaje się na ministra finansów w rządzie lewicy ale ma dużą konkurencję.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3108482 12 lut 2023 00:03

    Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, w którym nie przestrzegane są podstawowe prawa człowieka a kobiety skazywane są na karę śmierci za zdradę. I dla takiego państwa nasz europoseł postanowił nieco "popracować", by podnieść jego notowania na arenie międzynarodowej. Nawet jeśli w parlamencie europejskim takie działanie zostanie uznane za zgodne z prawem to na pewno nie jest to działanie etyczne, bo otrzymując tak duże pieniądze zleceniodawca oczekuje od zleceniobiorcy odpowiednich działań... A wpływanie za pomocą pieniędzy na europosła przez inne państwo, niż to które poseł reprezentuje, siłą rzeczy jest nieetyczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz