Sołtysko, wyjdź przed szereg!
2023-02-11 20:30:22(ost. akt: 2023-02-10 15:55:42)
Szukasz inspiracji, pomysłów na działania, wzmocnienia i poszerzenia wiedzy, poznania nowych ciekawych osób? To witamy w grupie SOŁTYSKI — zachęca Alicja Rymszewicz, sołtyska Trygortu wspólnie z innymi sołtyskami z Warmii, Mazur i całej Polski.
Cztery sołtyski z różnych rejonów Polski powołały grupę SOŁTYSKI. Wśród założycielek jest Alicja Rymszewicz, Sołtys Roku 2020, wielokrotnie nagradzana za pracę społeczną na rzecz swojej społeczności oraz przedsięwzięć ogólnokrajowych. Trygort leży niedaleko Węgorzewa, nad jeziorem Mamry.
Grupa SOŁTYSKI, którą można znaleźć na portalu FB i która liczy już prawie 1,4 tys. członkiń, powstała, by wspierać, inspirować, zachęcać i pomagać kobietom – sołtysom w realizacji różnych przedsięwzięć zarówno lokalnych, jak i o większym zasięgu.
Grupa SOŁTYSKI, którą można znaleźć na portalu FB i która liczy już prawie 1,4 tys. członkiń, powstała, by wspierać, inspirować, zachęcać i pomagać kobietom – sołtysom w realizacji różnych przedsięwzięć zarówno lokalnych, jak i o większym zasięgu.
— Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla kobiet piastujących to ważne społecznie stanowisko. Uważamy, że sołtyski mają ogromny potencjał, znają swoje społeczności, są kompetentne, chętne do działania, kreatywne. Czasem jednak brakuje im odwagi w rozmowach z władzami, odpowiedniego przeszkolenia w kwestiach związanych z działaniem organów gminy i sołectwa. Dlatego zapraszamy: sołtysko, wyjdź przed szereg! — zachęca Alicja Rymszewicz, jedna z inicjatorek i liderek grupy.
— Same jesteśmy sołtyskami — mówią pozostałe liderki: Marta Smejda z Wolborza w woj. łódzkim, Jolanta Fludra ze Śródki w woj. wielkopolskim oraz Beata Jakubiak z podolsztyńskiego Wójtowa. — Nasza grupa to sołtyski z dużym doświadczeniem, które chcą działać na rzecz kobiet w samorządzie na szczeblu sołeckim. Dzięki udziałowi w programie WzmocniONE i organizacjom Ashoka w Polsce oraz MagoVox wzmacniamy głos kobiet, możemy stworzyć unikalną grupę kobiet, które chcą brać sprawy w swoje ręce, chcą się wzajemnie inspirować, wspólnie rozwiązywać problemy, a przede wszystkim sieciować i dodawać sobie wzajemnie odwagi do działania w tym niejednokrotnie patriarchalnym i pełnym zawiłych przepisów świecie samorządowym — dodają.
Inicjatywa ma za zadanie podniesienie kompetencji sołtysek między innymi poprzez cykl spotkań, warsztatów, szkoleń itp. online i w realu.
— Postaramy się zapewnić nam wszystkim atmosferę wzajemnego zrozumienia, otwartości, organizować spotkania i warsztaty z ekspertami, ale także organizować wizyty studyjne dla sołtysek z całej Polski. Do naszych działań chcemy zaprosić partnerów np. Sieć Obywatelską Watchdog Polska – która opowie o funduszu sołeckim oraz o jawności. My jako sołtyski, które mamy za sobą pewną drogę rozwoju, ponieważ wszystkie jesteśmy uczestniczkami Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, tworzymy grupę wsparcia i inspiracji dla sołtysek z całej Polski, by umacniać je jako przedstawicielki społeczeństwa — dodaje Alicja Rymszewicz.
Sołtyski mają innowacyjne pomysły na rozwiązywanie problemów społecznych, posiadają ogromny potencjał do osiągania celów, chcą tworzyć wspólne przestrzenie swoich małych ojczyzn. Zamierzają wspólnie kształtować wrażliwość i aktywną postawę wśród dzieci i młodzieży. Aktualnie skupiają się na wsparciu merytorycznym w związku z dużym zamieszaniem informacyjnym wokół wyborów sołeckich.
— Zmieniła się długość trwania kadencji władz samorządowych. Jak to wpływa na wybory sołeckie? — Otóż wszystko zależy od zapisów w statucie poszczególnego sołectwa w Polsce! Przy okazji okazuje się, że często statuty sołectw są nieaktualizowane, a co za tym idzie sprzeczne z aktualnie obowiązującym prawem. Nasze działania mają na celu uświadomienie sołtysek, by odważnie żądały w swoich gminach podjęcia stosownych działań legislacyjnych — wyjaśnia Alicja Rymszewicz. — Raz w miesiącu grupa na FB ma swoją „sołecką kawę online”, by przegadać bieżące sprawy. Liderki wyłapują tematy, które wymagają wsparcia eksperckiego i organizują webinaria ze specjalistami. Najbliższe spotkania odbędą się wokół tematyki tworzenia strategii rozwoju sołectwa oraz sposobów na zwiększenie aktywności społecznej wśród mieszkańców sołectw.
Kobiety – sołtyski są niezwykle aktywne, chcą działać, tworzyć wielkie rzeczy, realizować wspaniałe projekty, integrować środowisko, współpracować z organizacjami. Realizują się i swoje potrzeby w działaniach dla innych, i nie tylko kobiet, bo różnych środowisk. Sołtyski chcą spełniać swoje marzenia, chcą robić to, co lubią, nawet spędzać czas w kuchni przy wspólnym gotowaniu, jeśli tylko tego zapragną…
Renata Szczepanik
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez