Szpital dziecięcy w Olsztynie leczy zęby pod narkozą

2023-02-12 08:31:00(ost. akt: 2023-02-10 15:26:56)

Autor zdjęcia: archiwum WSSD

Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, w którym dzieci mogą wyleczyć zęby pod narkozą. Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności leczenie stomatologiczne refunduje NFZ, dla pozostałych leczenie w warunkach szpitalnych jest odpłatne.
Jak poinformowała Agnieszka Deoniziak z biura prasowego ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, wizyta u stomatologa wiąże się nierzadko z dużym stresem, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Lęk przed bólem lub nawet obawa przed zajęciem miejsca na fotelu i otwarciem ust, wyrażone głośnym protestem dziecka, to częsty obrazek w poradniach stomatologicznych. Czasami ten lęk przybiera skrajną postać tzw. dentofobii. W takich przypadkach warto rozważyć leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, ponieważ nieleczona próchnica może być przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych.

"Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zainfekowania zdrowych, sąsiednich zębów i przysporzyć dziecku dodatkowego cierpienia" – wyjaśniła lek. dent. Daria Kozak, lekarz rezydent w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

W skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania zakażenia zębopochodnego w postaci ropnia, który nie tylko powoduje silny ból, ale jest infekcją mogącą spowodować powikłania zagrażające życiu pacjenta. Poza tym nieleczone, bardzo zniszczone zęby mleczne często należy usunąć, przez co w jamie ustnej dziecka powstają braki zębowe. Stałe zęby bardzo często wyrastają w takiej sytuacji w niewłaściwych miejscach, powodując problemy ze zgryzem, a tym samym z wymową i artykulacją niektórych głosek.

Wady wymowy z kolei rzutują na ogólny rozwój funkcji poznawczych u dziecka. Nieleczone zęby mleczne osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i wpływają negatywnie na pracę narządów wewnętrznych młodego organizmu. Dzieje się tak za sprawą bakterii, które z komory zębowej przedostają się do układu pokarmowego, a następnie do nerek, trzustki, serca i innych ważnych organów w organizmie malucha.

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i ich rodziców Szpital Dziecięcy w Olsztynie oferuje wykonywanie leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi te odbywają się z reguły w trybie jednodniowym, z możliwością powrotu dziecka do domu już po kilku godzinach od znieczulenia ogólnego.

"Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania różnych leków, co pozwala na wykonanie zabiegu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków anestezjologicznych oraz pełnemu dostępowi do specjalistów na terenie szpitala, ryzyko zabiegu zredukowane jest do minimum" – podkreśliła lek. Beata Szkudlarek, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Zabieg sanacji jamy ustnej (czyli wyleczenia wszystkich chorych zębów) dla dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego taki zabieg jest odpłatny. (PAP)