Uczniowie z Warmii i Mazur wzięli udział w styczniowych warsztatach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.

2023-02-02 18:03:31(ost. akt: 2023-02-02 15:49:23)

Autor zdjęcia: PAP / Darek Delmanowicz

Busy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości od września 2022 r. jeżdżą od szkół do szkół w całym kraju, a edukatorzy każdego dnia prowadzą dla uczniów bezpłatne warsztaty z wykorzystywania najnowszych technologii. W styczniu ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości nie tylko odwiedzały szkoły, ale też włączyły się aktywnie w trwające w wielu województwach ferie.
Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa w nowoczesną edukację, z której korzystają już miliony uczniów w całym kraju. Nowoczesne wyposażenie o wartości 1 mld zł – takie jak drukarki 3D, sprzęt audio-video, gogle VR, roboty czy mikrokontrolery – jest już we wszystkich polskich szkołach!

Kilkanaście ekip Mobilnych Laboratoriów Przyszłości od września 2022 r. podróżuje po całym kraju, aby wspierać uczniów w odkrywaniu szkolnych supermocy i rozwijaniu kompetencji przyszłości. Do tej pory w bezpłatnych warsztatach wzięło udział ponad 900 szkół, a formularze zapisów dla zainteresowanych szkół nadal są aktywne. W związku z trwającymi w wielu województwach feriami, edukatorzy prowadzili w styczniu zajęcia także w innych placówkach organizujących czas wolny dzieciom ze szkół podstawowych, w tym w miejskich i gminnych domach kultury oraz w bibliotekach.

Mobilne Laboratoria Przyszłości to nauka i zabawa w jednym. Podczas zajęć młodzi odkrywcy zgłębiają m.in. tematykę druku 3D, elementy podstaw sztucznej inteligencji, zasady wykorzystania mikrokontrolerów, możliwość przenoszenia się w czasie i przestrzeni z goglami VR. Dzięki temu mogą jeszcze lepiej realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy.

— Każde zajęcia to radość i nauczycieli, i uczniów. Obserwujemy też satysfakcję edukatorów, którzy dzięki regularnym szkoleniom oraz przeprowadzeniu dziesiątek warsztatów są świetnie przygotowani do zajęć i coraz bardziej doświadczeni. Warsztaty są też dopracowane, a kiedy jest potrzeba, to także modyfikowane i jeszcze bardziej atrakcyjne dla uczniów. Podczas ferii robiliśmy zajęcia praktycznie ze wszystkich modułów, które na co dzień wykorzystujemy w szkołach. Było więc Lego, roboty Dash, druk 3D i długopisy 3D. Najczęściej powtarzające się reakcje dzieci były takie: “Super warsztaty, czy mogę przyjść jeszcze raz?! — podsumowuje styczniowe zajęcia Maciej, koordynator Mobilnych Laboratoriów Przyszłości z województwa pomorskiego.

Fot. gov.pl

Podsumowanie stycznia 2023 w województwie warmińsko-mazurskim

W styczniu edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedzili 263 szkoły (a w związku z trwającymi feriami także miejskie i gminne domy kultury oraz biblioteki) i przeprowadzili zajęcia dla ponad 16 tys. uczniów w wielu miejscowościach, w tym w woj. warmińsko-mazurskim. W regionie odwiedzili takie miejscowości jak: Mrągowo, Nidzica, Braniewo, Nakomiady, Bisztynek, Ryn, Miłomłyn, Klebark Wielki, Biskupiec, Elbląg, Stawiguda

Aby zgłosić szkołę do udziału w programie, należy wypełnić formularz na stronie laboratoria.gov.pl. Każda szkoła może zgłosić się do udziału w warsztatach i zaprosić edukatorów na bezpłatne warsztaty, dzięki którym uczniowie będą mogli jeszcze lepiej korzystać ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości, a nauczyciele rozbudują swoją bazę dydaktyczną, co wpłynie na podniesienie poziomu kształcenia.