Romantycy Lekkich Obyczajów wracają z nową płytą i... wystawą fotografii

2023-01-27 16:04:20(ost. akt: 2023-01-27 16:15:56)

Autor zdjęcia: RLO / MOK / Stąd Records

Romantycy Lekkich Obyczajów po pięciu latach wracają z nowa płytą, której premiera odbędzie się w sobotę (28 stycznia). Premierze będzie towarzyszyć niezwykła wystawa fotografii, które powstały podczas prac nad nowym wydawnictwem i kręceniu teledysków.
W obszernej przestrzeni Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały olsztyński zespół zaprezentuje kilkanaście wielkoformatowych fotografii oraz grafik, połączonych z rekwizytami z sesji zdjęciowej i multimediami, które zespół przygotował specjalnie na premierę swojej nowej płyty.

Tytuł płyty oraz wystawy - Wybaczyć Wszystkim Wszystko - spina artystyczną klamrą prezentowane elementy, a jak podkreślają sami artyści: zrodził się z głębokiego zamyślenia nad etapem życia, w którym doświadczyliśmy nowych dla nas emocji, czyli pandemicznej samotności oraz strachu przed wojną.

Skąd pomysł, by połączyć premierę płyty z wystawą? na to pytanie odpowiada Adam Miller z Romantyków Lekkich Obyczajów.

— Na taki pomysł wpadłem, kiedy mieliśmy już zarejestrowany materiał i gdy robiłem okładki płyty. Okazało się, że potrzebuję więcej niż jednej okładki, materiały uzbierało się sporo, by przekazać to, co bym chciał, więc pomyślałem, że możemy zrobić coś wyjątkowego. Zorganizowaliśmy premierę płyty bez koncertu, ale z wystawą fotografii — mówi Adam Miller z Romantyków Lekkich Obyczajów.

Duetowi chodzi przede wszystkim o przedstawienie jak najszerszy wachlarz ludzkich emocji. Fotografie są nieco psychodeliczne, niejednoznaczne, więc pozostawiają duże pole dla interpretacji odbiorców.

—Wystawa wyszła lepiej niż sobie wyobrażałem. Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK-u, udostępnił nam salę na to wydarzenie. Wystawa będzie dostępna przez 4 tygodnie — dodaje Adam Miller. — Dla naszych fanów jest to dla nich coś nietypowego, ponieważ zespoły rockowe przeważnie nie bawią się w inne formy sztuki. Wszystkich zachęcam do odwiedzenia wystawy. Oprócz fotografii będą również instalacje artystyczne, nawiązujące do naszej płyty.

Romantycy Lekkich Obyczajów: Wybaczyć Wszystkim Wszystko
Wystawa fotografii / premiera płyty
28 stycznia (sobota) / godz. 12:00 – 20:00
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Olsztyn
Wstęp wolny

Romantycy Lekkich Obyczajów to zespół założony przez Damiana Lange i Adama Millera w marcu 2011 roku w Olsztynie.

W 2011 roku wydali swój debiutancki, garażowy album o nazwie „Lejdis&Dżentelmenels”, z piosenkami takimi jak "Lodziarka", "5 Perspektyw" i "Bez Ciebie Odchodzę". Kilka miesięcy później podpisali kontrakt z wytwórnią S.P. Records. Singlem promującym płytę było "Poznajmy Się".

Drugi albumu zespołu o nazwie "Kosmos Dla Mas" został wydany w grudniu 2013 roku. Piosenkami promującymi go były "Ziemia Planeta Ludzi", "Urodziny" i "Gwiazdy Spadają". Wysoko oceniany w kategorii płyt alternatywnych, otworzył nowy etap w historii zespołu - alternatywny pop.

Rok 2018 i trzecia płyta - "Neoromantyzm", na której dalsze artystyczne poszukiwania nowych form słychać w "Domu" czy "Zwilż". W singlu tytułowym gościnnie zaśpiewał Grabaż (PP, SNL), wieloletni przyjaciel zespołu. Po wydaniu płyty zespół zagrał swoją najdłuższą klubową trasę koncertową w 25 polskich miastach.

4. album grupy - „Wybaczyć Wszystkim Wszystko”, zostanie wydany pod szyldem nowo powstałej, założonej przez sam zespół „wytwórni lokalnej muzyki” - Stąd Records.

Romantycy mają na koncie trzy płyty LP, kilkanaście teledysków, koncert DVD i składankę Best Of, która ukazała się również w formie Vinylu, zagrali ponad 200 koncertów w całym kraju, w tym te największe, jak występy na Przystanku Woodstock (2016, 2017) i CRF (2017, 2018, 2022).

Zespół mieszka i tworzy w Olsztynie.


Źródło: MOK, lew