Żółw zatrzymał ciężki sprzęt budowlany. Co dalej z budową DK16 od Mrągowa do Ełku?

2023-01-24 14:39:58(ost. akt: 2023-01-24 15:07:48)
Obecnie trwa budowa „szesnastki” od Borek Wielkich do Mrągowa, który ma być gotowy w listopadzie tego roku.

Obecnie trwa budowa „szesnastki” od Borek Wielkich do Mrągowa, który ma być gotowy w listopadzie tego roku.

Autor zdjęcia: GDDKiA

Drogowcy robią wszystko, żeby nic nie mogło już zatrzymać budowy „szesnastki” na odcinku od Mrągowa do Ełku po tym, jak dostaną decyzję środowiskową dla wybranego wariantu. Nie chcą powtórki z północnej obwodnicy Olsztyna sprzed dekady.
Emocje wokół budowy nowej „szesnastki” są stale podsycane przez grupkę niezadowolonych i zacietrzewionych przeciwników rozwoju tej części Mazur. Dlatego drogowcy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia, co mogło skutkować nawet uchyleniem decyzji środowiskowej przez sąd. Tak, jak to się stało w 2012 roku w przypadku północnej obwodnicy Olsztyna, której budowa po decyzji WSA w Warszawie została pogrzebana na kilkanaście lat.

Najwyraźniej drogowcy chcą teraz uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, dlatego starannie gromadzą dokumenty. Dlatego też po raz kolejny poprosili o przedłużenie terminu przedłożenia ujednoliconej wersji raportu oddziaływania na środowisko, bo było kilka aneksów do dokumentu. Ostatnio mieli to zrobić do 16 grudnia. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie dała im na to czas do końca marca.

Droga przez Wielkie Jeziora Mazurskie znalazła się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030, co oznacza, że inwestycja ma zapewnione finansowanie i miałaby być budowana w latach 2026-2028. Ale cenny czas ucieka, tym bardziej że już minęły dwa lata od momentu, kiedy drogowcy złożyli do