Zabytek z dworca poleciał na podłogę. Kolejny odcinek sagi z Dworcem Głównym w Olsztynie w roli głównej

2023-01-23 08:56:37(ost. akt: 2023-01-26 13:04:37)
Mamy kolejną odsłonę dworcowej sagi. Tym razem chodzi o zabytkową mozaikę, która znajduje się na byłym olsztyńskim dworcu PKS. Na zabytkowej ścianie pojawiły się pęknięcia, odpadły też elementy ozdobne. Na miejscu odbyła się wizja lokalna.
Po starym dworcu kolejowym w Olsztynie zostało już tylko wspomnienie, ale budowa nowego toczy się w cieniu sporów między kolejarzami a deweloperem, do którego należy część autobusowa byłego dworca PKP/PKS. W miniony piątek na nieczynnym od miesięcy dworcu autobusowym pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili oględziny zabytkowej mozaiki, która znajduje się wewnątrz budynku. Zaalarmował ich właściciel nieruchomości.

— Mozaika się sypie, zabytek leży na podłodze zamiast na ścianie — mówi Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider, do której należy część autobusowa byłego dworca PKP/PKS.

Nie trzeba specjalisty, żeby gołym okiem dostrzec rysy, drobne pęknięcia na ścianie z mozaiką. Od ściany odpadły też kawałki zabytkowych elementów kamiennej kompozycji. Co jest przyczyną, to muszą ustalić eksperci. Mozaika znajduje się na ścianie, która graniczy z częścią rozebranego już dworca kolejowego. Teraz