Pożary na Warmii i Mazurach. Trwa sezon grzewczy. Jakie są przyczyny pożarów w domach?

2023-01-09 10:47:24(ost. akt: 2023-01-09 11:09:06)

Autor zdjęcia: facebook.com/kwpspolsztyn

Sezon grzewczy to większe ryzyko i liczba pożarów domów. Na Warmii i Mazurach z tego powodu strażacy od października 2022 roku wyjeżdżali niemal pół tysiąca razy. Co jest najczęstszym powodem tragedii?
Strażacy biją na alarm. Na Warmii i Mazurach, gdy tylko zaczął się sezon grzewczy, zanotowali blisko pół tysiąca pożarów.

Od 1 października 2022 roku do dziś, 9 stycznia 2023 roku, strażacy w woj. warmińsko-mazurskim 466 razy wyjeżdżali do pożarów w tym zakresie — informuje Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie. W bieżącym roku interwencji w tym obszarze było już 56. Część z nich to pożary sadzy w przewodach kominowych, czy inne pożary w obrębie budynków mieszkalnych. Jednak kilkadziesiąt zdarzeń to były poważne pożary budynków mieszkalnych, gdzie straty szacowano na kwotę od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Część z budynków w wyniku pożaru została czasowo wyłączona z użytkowania. Niejednokrotnie lokatorzy tych budynków musieli korzystać z lokali zastępczych. Niestety w wyniku tych pożarów aż 7 osób poniosło śmierć, a 32 osoby zostały ranne.

Fot. facebook.com/kwpspolsztyn

Z kolei według danych Krajowej Izby Kominiarzy najczęstszą przyczyną pożarów jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Aż 46 procent z takich zdarzeń miało miejsce właśnie z takiego powodu. Większość pożarów wybucha w instalacjach na paliwa stałe.

Kominiarze podkreślają również, że niezwykle ważne jest czyszczenie instalacji kominowej, bo jedną z najczęstszych przyczyn takich pożarów jest zapalenie się zgromadzonej tam sadzy.

Innym powodem, dla którego dochodzi do zaprószenia ognia jest pozostawienie w pobliżu instalacji grzewczej materiałów łatwopalnych, a także pozostawienie niedogaszonego popiołu w plastikowym worku czy też wiadrze.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jirko #3107925 9 sty 2023 16:20

    Dodam, że jeśli się ogrzewamy paliwem stałym (drewno, węgiel itp), to kominiarski przegląd instalacji kominowej jest OBOWIĄZKOWY - raz w roku, a cztery razy w roku musimy komin wyczyścić. Jeśli wykorzystujemy gaz, to musimy zrobić przegląd instalacji gazowej też raz w roku. Te obowiązki wynikają z ustawy Prawo Budowlane. Do tego dochodzi przegląd instalacji elektrycznej, ale już raz na 5 lat. Czy wszyscy właściciele domów o tym wiedzą?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)