Szef MON o niemieckiej baterii Patriot dla Ukrainy: to, co według opozycji było niemożliwe - realne
2023-01-06 09:39:43(ost. akt: 2023-01-06 09:41:48)
To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne - skomentował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedź przekazania przez Niemcy baterii systemu Patriot Ukrainie.
"To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne. Niemcy przekażą Ukrainie wyrzutnie Patriot" – napisał wicepremier Błaszczak w czwartek na Twitterze. "Kiedy proponowałem takie rozwiązanie, +znawcy wojska+ z PO jak zwykle twierdzili, że +się nie da+. Mnie zależy na bezpieczeństwie Polski, a ta decyzja wpływa na jego zwiększenie" – dodał.
W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe’ego Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.
20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz najprawdopodobniej był to wypadek spowodowany upadkiem rakiety ukraińskiej obrony powietrznej.
21 listopada wicepremier Błaszczak oświadczył na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.
Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia.
W grudniu, podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot.
Decyzję Niemiec skomentowała także wicerzecznik PiS Urszula Rusecka. "Materializuje się inicjatywa wspierana tak mocno przez rząd PiS. Inicjatywa, która dla Tuska i opozycji była bawieniem się bezpieczeństwem narodowym. Ukłony dla ministra M.Błaszczak, premiera M.Morawieckiego i prezesa J.Kaczyńskiego" - napisała. (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez