Nowy Rok w Olsztynie z rekordowymi temperaturami

2023-01-03 07:11:00(ost. akt: 2023-01-02 15:52:12)
upał

upał

Autor zdjęcia: PAP

Najprawdopodobniej o tej porze roku w Polsce nigdy nie było tak ciepło. To najcieplejsze rozpoczęcie Nowego Roku w ciągu ostatnich 30 lat. Jaka pogoda prognozowana jest na najbliższe dni?
— W sobotę termometry pokazywały nawet 18 stopni Celsjusza. Najprawdopodobniej o tej porze roku w Polsce nigdy nie było tak ciepło, a na pewno jest to najwyższa temperatura zanotowana ostatniego dnia roku w ciągu ostatnich 30 lat — poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Jak powiedziała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB w pierwszym dniu 2023 roku zostały pobite rekordy temperatur dla tego stycznia. W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

— Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj w Warszawie mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu — powiedziała Anna Woźniak z IMGW-PIB.

W Olsztynie w Nowy Rok termometry wskazały nawet 15 stopni.

Jak wyjaśniła synoptyk IMGW-PIB, rekordowe temperatury zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego-zachodu.

— W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny zaciągnął do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu. Na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

W najbliższych dniach, mimo że jak na styczeń przystało - temperatura wysoka, bo termometry wskażą około 7 stopni, to już w weekend przywita nas ponownie zima. Koniec tygodnia przyniesie minusowe temperatury i opady śniegu. Zima znów zawita do stolicy Warmii i Mazur.

Źródło: PAP/GO