Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za Nowy Rok, który przypada w niedzielę?

2022-12-31 12:42:25(ost. akt: 2022-12-31 12:55:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nowy Rok przypada w niedzielę. Czy za ten dzień przysługuje dzień wolny w pracy?
W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy. W Polsce ustawowo wolne od pracy są święta państwowe oraz kościelne. A co z Nowym Rokiem, który przypada w niedzielę? Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin — czytamy w Kodeksie pracy.

Niestety, z tytułu zdublowania wolnego, czyli wolnej niedzieli i Nowego Roku, zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Szczególne zasady dotyczące święta przypadającego w niedzielę odnoszą się jedynie do sytuacji świadczenia pracy w taki dzień. Jeżeli więc pracownik będzie wykonywał pracę 1 stycznia 2023 roku wówczas będzie mu przysługiwał dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. W braku możliwości wykorzystania wolnego w tym terminie, pracownik ma prawo do wolnego do końca okresu rozliczeniowego, a jeśli też nie byłoby to możliwe – dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Z przepisów wynika natomiast, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto, które przypada w sobotę (lub innym dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy). W 2022 roku taka sytuacja miała miejsce 1 stycznia, kiedy to pracownikom przysługiwał dzień wolny właśnie za Nowy Rok.