Rok 2022 - co wydarzyło się na Warmii i Mazurach

2023-01-01 15:00:00(ost. akt: 2023-01-01 16:14:23)

Autor zdjęcia: PAP

Otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, rozpoczęcie procedury usunięcia "szubienic" z centrum Olsztyna, przekazanie czołgów K2 i VI Kongres Przyszłości, to najważniejsze wydarzenia w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy na Warmii i Mazurach.
STYCZEŃ
Turowski Młyn został oficjalnie wpisany do wykazu urzędowych nazw miejscowości 1 stycznia 2022 roku. 17 stycznia miało miejsce uroczyste otwarcie wioski. To pierwsza taka sytuacja po 1945 roku na terenie powiatu nidzickiego. Turowski Młyn ma też pierwszego mieszkańca. Jest nim Krzysztof Bucholski.

Samorząd w Lubawie zdecydował się na ograniczenie oświetlenia ulicznego. Od 21 stycznia w niektórych częściach miasta są wyłączane wybrane lampy uliczne, w pozostałych wszystkie lampy są włączane po zachodzie słońca i wyłączane po godzinie 23.

LUTY
Podczas sesji Rady Miasta Lubawa radni zdecydowali, że zrywają umowę z partnerskim miastem Sławsk w Rosji, wyrażając w ten sposób swój przeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę.

MARZEC
Po inwazji Rosji na Ukrainie, do Ostródy dotarli pierwsi uchodźcy – to również pierwsi uchodźcy jacy przybyli do naszego regionu z ogarniętej wojną Ukrainy. Były to w większości dzieci od 2-3 do powyżej 10 lat. Na granicę pojechały po nie autokary Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Schronienie znaleźli w Ostróda Camp - Chrześcijańskim Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym. Na apel ośrodka o pomoc rzeczową i finansową odpowiedziały setki osób. Z czasem uchodźcy pojawili się też w wielu ośrodkach i hotelach, gdzie z pomocą ruszyły samorządy i mieszkańcy.

"Modlitwa za Ukrainę" pod takim hasłem odbył się koncert charytatywny na Na Zamku w Lubawie.

KWIECIEŃ
W Kaplicy Pałacu Mortęgi odbyło się uroczyste wprowadzenie Relikwii pierwszego stopnia Świętego Jana Pawła II. Relikwią są włosy Papieża Polaka.

Piotr Piątek objął funkcję komisarycznego wójta gminy Kurzętnik. Dotychczasowy wójt usłyszał zarzuty prokuratorskie, przekroczenia uprawnień, za co został odsunięty od wykonywania obowiązków służbowych.

W Parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim świętowano 270- lecie koronacji wizerunku Matki Boskiej Łąkowskiej. Uroczystości połączone były z 30-leciem utworzenia diecezji toruńskiej.

W V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów pod hasłem „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” sołectwo Trygort nad jeziorem Mamry (gmina Węgorzewo) zajęło trzecie miejsce w Polsce za realizację najciekawszego przedsięwzięcia w ramach funduszu sołeckiego. Mazurska wieś rywalizowała ze 160 projektami sołectw całego kraju. Doceniono działania związane ze zwiększeniem funkcjonalności świetlicy wiejskiej w Trygorcie poprzez cykl remontów i zakupy wyposażenia.

MAJ
Koła Gospodyń Wiejskich podczas "Majówki Kół Gospodyń Wiejskich Warmii i Mazur" zaprezentowały w Rożentalu swój dorobek kulturowy, edukacyjny i społeczny.

CZERWIEC
W dawnym miejscu tzw. świńskiego rynku w Nowym Mieście otwarto Browar Nowomiejski. Jak podkreśla dr Andrzej Korecki, Nowe Miasto już przed wiekami słynęło z produkcji "bursztynowego napoju", warzonego w małych browarach na terenie miasta. Symbolem nowej firmy jest lew, który nawiązuje do jednego z elementów herbu Nowego Miasta.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jamielniku zajęli drugie miejsce w kraju podczas XIV Ogólnopolskich Mistrzostw w Ratownictwie i Pierwszej Pomocy, które odbywały się Barczewie, Bęsi, Barczewku i Łęgajnach.

Karolina Lizer z Mazur utworem „Czysta woda” wygrała opolskie Premiery i Nagrodę im. Karola Musioła. Artystka zdobyła serca publiczności i jury, a utwór uznanie Stowarzyszenia Autorów ZAIKS podczas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wokalistka w listopadzie 2022 roku wydała swoją drugą autorską płytę pt. „Onyks”.

W Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbył się wojewódzki finał „Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie”. W finale wzięło udział 57 osób w wieku 18-35 lat, które prowadzą lub zamierzają prowadzić na terenie województwa samodzielnie gospodarstwo rolne, uczniowie oraz studenci warmińsko-mazurskich szkół i uczelni rolniczych. Najlepszy w województwie okazał się Przemysław Łożyński spod Lidzbarka.

Podczas XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, zorganizowanego w Mikołajkach, ogłoszone zostały wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów ZPP. Powiat ostródzki zajął drugie miejsce w Polsce! To już kolejny raz, gdy powiat znajduje miejsce na podium.

LIPIEC
Oddano do użytku zmodernizowany prawie 50-kilometrowy odcinek drogi 512 z Pieniężna do Bartoszyc. To największa inwestycja drogowa samorządu województwa w regionie w ostatnim czasie.

W lesie białuckim koło Iłowa Osady odkryto 17,5 tony ludzkich prochów. Prezes IPN Karol Nawrocki ujawnił wstrząsające dowody ludobójstwa na 8 tys. więźniach obozu Soldau w Działdowie. Niemcy ciała przemielili i spalili, żeby ukryć potworną zbrodnię.

Uroczystym przecięciem wstęgi rozpoczął się nowy okres w historii Miłomłyna – tak władze miasta podsumowały oddanie do użytku tej uzdrowiskowej inwestycji. Tężnia solankowa to kolejny - po Trasie leczenia spacerowego i Leśnym parku uzdrowiskowym - element tworzącego się właśnie Uzdrowiska Miłomłyn. Inwestycja została zrealizowana z budżetu samorządu miasta, województwa oraz państwa i kosztowała ponad 4,3 mln złotych, z czego ponad 3,6 mln to dofinansowanie z różnych programów. Inwestycja ta w przyszłości pomoże zaistnieć miasteczku na mapie polskich uzdrowisk.

SIERPIEŃ
Ministerstwo kultury rozpoczęło procedurę mająca na celu wykreślenie olsztyńskich „szubienic” z rejestru zabytków.

W Budrach (powiat węgorzewski) otwarto zabytkowy młyn. Od lat 80. ubiegłego wieku obiekt ten czekał na drugie życie, a gmina Budry na okazję by pozyskać środki na jego rewitalizację. Niewykorzystywany od prawie pół wieku obiekt pamiętają najstarsi mieszkańcy gminy, którzy mielili tam zboże z okolicznych pól na mąkę do piekarni czy na chleb dla własnej rodziny. Budynek stał się niemal ruiną. Dziś wygląda jak w czasach swojej świetności. Odrestaurowany młyn jest dostępny dla turystów. Zachwyca gości tradycją i nowoczesnością, łączy przeszłość z przyszłością, ma potencjał, by mieliła się w nim dobra kultura.

WRZESIEŃ
17 września nastąpiło symboliczne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. — Otwarcie tej inwestycji, jej zakończenie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania, tego szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem, to jest wielkie zwycięstwo Polski, to jest zwycięstwo patriotów. To jest wielkie zwycięstwo tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności i to wewnętrzne i to zewnętrzne, międzypaństwowe — powiedział tego dnia prezydent Andrzej Duda.
— Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy, to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości. Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej — powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Do połowy grudnia przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek.
II etap inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje ziemnych wałów przeciwpowodziowych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki, oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie, wraz ze zmianami układu drogowego. III etap obejmuje natomiast pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Od 21 września Muzeum Bitwy pod Grunwaldem można zwiedzać w nowej odsłonie. Inwestycja trwała 4 lata i kosztowała w sumie 47 milionów złotych. Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to 3,5 tysięcy metrów powierzchni wystawowej. Jest tu sala konferencyjna, strefa obsługi turystów, przestrzeń biurowa. Jest także gratka dla wielbicieli prawdziwych walk rycerskich — całoroczna sala, w której członkowie bractw rycerskich będą mogli ze sobą walczyć — także na oczach widzów.

PAŹDZIERNIK
Bolesława Wrzesińska, mieszkanka Nowego Miasta Lubawskiego, obchodziła 103 urodziny. Rodzinną miejscowością solenizantki są Mikołajki koło Nowego Miasta, gdzie wychowywała się wraz z czterema braćmi. Po przeprowadzce do Nowego Miasta, wraz z mężem Stanisławem, wybudowali do i cieszyli się rodziną — córkami Barbarą i Teresą oraz wnukami i prawnukami.

W Domu Polonii w Ostródzie otwarte zostało Polonijne Centrum Zdrowia. To kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które ma uzupełniać dotychczasową działalność. Centrum jest odpowiedzią na smutną potrzebę czasu, ponieważ ze względu na skutki wojny w Ukrainie czy białoruskie represje, coraz więcej naszych rodaków ze Wschodu wymaga pomocy medycznej. Centrum ma być również miejscem spotkań polskich lekarzy ze wszystkich zakątków świata, służyć doskonaleniu zawodowemu i wymianie doświadczeń.

LISTOPAD
Prezes IPN Karol Nawrocki przywiózł do Olsztyna i przekazał wojewodzie opinię Instytutu dot. Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. IPN domaga się likwidacji tzw. "szubienic". Tym samym ruszyła procedura wynikająca z ustawy dekomunizacyjnej.

W okolicach Wisztyńca, przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy rozpoczęła się budowa tymczasowej zapory z obwodem kaliningradzkim. Zaporę budują żołnierze Wojska Polskiego. Powstaje ona w pasie drogi granicznej, czyli 15-metrowej strefie od słupka wyznaczającego linię granicy w głąb kraju. Ma wysokość 2,5 m i szerokość 3 m, jest złożona z trzech rzędów drutu ostrzowego. Ma powstać wzdłuż całej, liczącej około 200 km, granicy z Rosją.
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak informując na początku listopada o decyzji o budowie tymczasowej zapory wskazał, że ma to związek z "niepokojącymi informacjami", że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

W Nidzicy otwarto pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim oddział geriatryczny w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.

24 listopada 2022 r. w Centrum Konferencyjno–Szkoleniowym UWM odbył się VI Kongres Przyszłości, największe i najbardziej opiniotwórcze wydarzenie tego typu na Warmii i Mazurach. To największa w Polsce północno-wschodniej platforma wymiany doświadczeń i wiedzy między nauką, biznesem i samorządem.

GRUDZIEŃ
W Morągu doszło do przekazania pierwszych czołgów K2 żołnierzom 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu, wchodzącej w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo mieści się w Olsztynie.

Zakończono prace przy rewitalizacji rynku Nowego Miasta, które trwały dwa lata. Przestrzeń rynku wyłożona została granitem z okolic Żytomierza w Ukrainie. Przebudową objęte zostały jezdnie, plac centralny oraz chodniki. Nasadzono nową zieleń — lipy szerokolistne przy budynku kinoteatru „Harmonia” oraz klony wzdłuż jezdni. Powstała obszerna strefa parkowania.

Pięć miesięcy przed umownym terminem udostępniony został kierowcom odcinek drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy. Kontrakt o wartości 204 mln zł zrealizowała firma Budimex. Zadaniem wykonawcy było wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S5 o długości ok. 5 km. Odcinek jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16. Łączna ich długość to ponad 12 km i razem stanowią część docelowego przebiegu drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7).

W ciągu najbliższych 11 miesięcy od strony ul. Jagiełły w Ostródzie powstanie nowe skrzydło szpitala o pow. użytkowej prawie 2 tys. m2. Koszt inwestycji to ponad 21 mln złotych. Budowa rozpoczęła się w połowie grudnia. Na parterze znajdą się izba przyjęć dla osób dorosłych oraz oddzielnie dla dzieci, gabinety, sala resuscytacyjno - zabiegowa, pomieszczenia techniczne, wydzielony podjazd dla karetek z bramami segmentowymi oraz pracownia. Na piętrze będzie oddział chirurgii urazowo- ortopedycznej.

Do użytku oddano długo oczekiwaną obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, która liczy 18 kilometrów długości. Dotychczas przez centrum miasta przejeżdżało w ciągu doby nawet 20 tysięcy pojazdów, z czego połowę stanowił ruch tranzytowy. Ogółem na trasie powstało 14 obiektów inżynierskich. Jest to dziewięć wiaduktów, przejście dla zwierząt górne, trzy przejścia dla zwierząt dolne oraz niebagatelna budowla, jaką jest most nad rzeką Wel liczący 270 metrów długości.

Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla warmińsko-mazurskiego. To w sumie 1,8 mld euro z unijnej polityki spójności. Tyle pieniędzy dostanie województwo warmińsko-mazurskie w latach 2021-2027.