To czytaliście w 2022: Dobre Miasto jest w szoku. Nie żyją właściciele piekarni

2022-12-31 17:00:59(ost. akt: 2022-12-30 15:15:38)

Autor zdjęcia: Aleksander Modzelewski

W tej krótkiej serii przypomnimy wam nasze najlepsze artykuły z 2022 roku. Co się działo, co warto zapamiętać, czym żył Olsztyn a czym województwo warmińsko-mazurskie? Zapraszamy do podróży po 2022 roku.
Wielka rodzinna tragedia w Dobrym Mieście. Nie żyje małżeństwo przedsiębiorców, właścicieli dobromiejskiej piekarni. Byli znani z dobrego serca i działalności charytatywnej. Nie odmawiali pomocy, gdy inni o nią ich prosili.

— To była nadzwyczajna osoba, dlatego że czego nie dotknęła, to potrafiła zrobić — wspominała pani Elżbieta. — Działała w różnych dziedzinach i zawsze umiała zrobić to, co trzeba. Umiała zająć się restauracją, umiała zająć się piekarnią, choć nie była piekarzem. A teraz odszedł też jej mąż, to nie ma słów, żeby oddać ten ból, tę tragedię.

Na pogrzebie był Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta, był też Andrzej Abako, starosta olsztyński, który jest z Dobrego Miasta.

— Wielka tragedia dla nas, mieszkańców naszego miasta — podkreślił starosta. — Pani Alicja, pan Franciszek byli rzemieślnikami, pan Franciszek piekł chleb... Ale to nie był zwykły chleb, to był chleb, który rozsławił Dobre Miasto. Był powodem do dumy. Ten smak jego chleba pozostanie z nami. Do dziś wspominam, jak na długiej przerwie w szkole z chłopakami biegliśmy do ich piekarni po ciepły jeszcze chleb. Jakże smakował, jakże pachniał. Bardzo, bardzo będzie nam ich brakowało.

— Nie wiem, jak to sobie wszystko wytłumaczyć — dodał Andrzej Abako. — Choć wiem, że mówimy sobie, że nie ma sytuacji bez wyjścia, bo najcenniejsze, co mamy to jest nasze życie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na pogrzebie był też cały zespół Czerwonego Tulipana.

— Była nam bardzo bliska, współpracowała z nami — mówiła Ewa Cichocka, a Stefan Brzozowski dodał: — Pamiętam Alę jako osobę, która jest zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla kultury, dla sztuki.

Andrzej Mielnicki