Grzegorz Wieczorek już nie jest wiceprezydentem Olsztyna. Kto będzie jego następcą?

2022-12-28 15:39:00(ost. akt: 2022-12-28 15:37:45)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Bukmacherzy śmiało mogą tworzyć zakłady typu "kto będzie nowym wiceprezydentem Olsztyna?". Okazji do obstawiania byłoby wiele, bo to już trzeci raz w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, kiedy to w Olsztynie zmienia się zastępca prezydenta.
Grzegorz Wieczorek objął urząd wiceprezydenta Olsztyna 13 czerwca 2022 roku zastępując tym samym Ryszarda Kucia, który sprawował tę rolę od początku kadencji. Okoliczności w jakich Kuć stracił posadę do tej pory pozostają niewyjaśnione. Nieoficjalnie mówi się, że to zemsta za strat w wyborach wewnątrz Platformy Obywatelskiej i konkurowanie z Jackiem Protasem, szefem struktur PO na Warmii i Mazurach. Kuć wybory przegrał, a wkrótce przestał pełnić obowiązki wiceprezydenta. Wnioski nasuwają się same.

Obecnie Olsztynem rządzi ugrupowanie prezydenta Piotra Grzymowicza w koalicji z Koalicją Obywatelską. To właśnie z umowy koalicyjnej wynika podział na stanowiskach wiceprezydentów, który wygląda następująco: dwóch prezydentów z Koalicji Obywatelskiej i jeden z ugrupowania prezydenta Grzymowicza.

2022 rok był dla władz miasta bez wątpienia najciekawszym rokiem, jeśli chodzi o zmianę na stanowisku zastępcy prezydenta. Jako jedyna swoje stanowisko utrzymała Ewa Kaliszuk (KO). Rekomendacja KO dla Ryszarda Kucia została cofnięta na początku czerwca, jego miejsce zajął Grzegorz Wieczorek. Pod koniec października funkcję wiceprezydenta przestała pełnić Halina Zaborowska-Boruch, która została mianowana na funkcję prezesa SM "Jaroty". Jej miejsce zajęła Justyna Sarna-Pezowicz, odpowiadająca za fundusze unijne w gminie Olsztyn.

Krótko przed świętami Koalicja Obywatelska wycofała rekomendację dla Grzegorza Wieczorka. Dokładne powody takiego działania nie są jasne, jednak wiarygodne źródła wewnątrz partii potwierdzają, że Wieczorek zrezygnował sam, a powodem były sprawy rodzinne.

Fot. Karol Grosz

Jakim prezydentem był Grzegorz Wieczorek?


Grzegorz Wieczorek był prezydentem równie ciekawym, co tajemniczym. Przed jego mianowaniem był osobą szerzej nieznaną, która nawet nie korzystała z serwisów społecznościowych.

Były wiceprezydent jest inżynierem w zakresie gospodarki przestrzennej i szacowania nieruchomości. Swoje wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Doświadczenie samorządowe zbierał już od 2004 roku najpierw w Urzędzie Miasta Barczewo, później w Starostwie Powiatowym.

Wieczorek nie jest politykiem, a raczej człowiekiem od zadań specjalnych, który recytuje prawo budowlane o trzeciej nad ranem. Jego głównym zadaniem była opieka nad inwestycjami i spółkami miejskimi.

— Ze smutkiem przyjęliśmy rezygnację prezydenta Wieczorka, wszyscy współpracownicy chwalili go za profesjonalizm i dobrą atmosferę w pracy — mówi jeden z naszych rozmówców z KO.

Kto zastąpi Grzegorza Wieczorka?


Moment, w którym Wieczorek złożył rezygnację wydaje się najgorszy z możliwych. Podczas trwającego w najlepsze okresu świątecznego trudno jest podjąć decyzję o wyborze następcy, którego poznamy najpewniej w styczniu.

— Rozważamy kilka kandydatur — przyznaje marszałek Marcin Kuchciński, szef miejskich struktur PO — Czas, w którym pan Wieczorek złożył rezygnację nie sprzyja rozmowom, jednak jego następcę bez wątpienia poznamy jeszcze w styczniu — zaznacza Kuchciński.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B.K. #3107734 28 gru 2022 16:21

    "Okoliczności w jakich Kuć stracił posadę do tej pory pozostają niewyjaśnione. Nieoficjalnie mówi się, że to zemsta za strat w wyborach wewnątrz Platformy Obywatelskiej i konkurowanie z Jackiem Protasem, szefem struktur PO na Warmii i Mazurach. Kuć wybory przegrał, a wkrótce przestał pełnić obowiązki wiceprezydenta. Wnioski nasuwają się same"... Fajnie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz