Warmińsko-mazurskie pokochało atom. Aż 90 proc. mieszkańców regionu chce elektrowni atomowej w Polsce

2022-12-17 18:31:10(ost. akt: 2022-12-17 18:36:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Woj. warmińsko-mazurskie jest jednym z trzech regionów, w którym mieszka najwięcej zwolenników budowy elektrowni jądrowej w Polsce — wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, badanie przeprowadzono na zlecenie resortu w listopadzie 2022 r. Jego wyniki są najlepsze w historii badań realizowanych co roku przez ostatnią dekadę (2012-2022).

Na pytanie: "Gdyby poproszono Pana(nią) o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju czy był(a)by Pan(i) za czy też przeciw?" - 86,4 proc. badanych powiedziało "jestem za"; 10,2 proc. "jestem przeciw"; a 3,4 proc. odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć".

"Badanie z listopada 2022 r. wskazuje, że ponad 86 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 10 proc. jest przeciwnego zdania. W porównaniu do roku 2021 odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji aż o 12 proc." - wskazał resort.

Z badania wynika, że większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 25,5 proc. jest przeciwnego zdania, z kolei 2,9 proc. odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć". Jak dodano, liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 14 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Blisko 90 proc. ankietowanych uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Z kolei ponad 90 proc. biorących udział w badaniu jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednocześnie ponad 90 proc. badanych potwierdziło, że słyszało o planach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Z badania wynika, że większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają osoby młode (pomiędzy 15 a 29 rokiem życia) oraz starsze (60-75 lat). Względem poprzedniego pomiaru spadł odsetek przeciwników energii jądrowej w Polsce wśród osób w średnim wieku (między 40 a 49 rokiem życia).

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce częściej wyrażają mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i lubuskiego (na poziomie 90 proc.).

"Rezultaty badań potwierdzają, że Polacy są coraz bardziej świadomi, iż energetyka jądrowa może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Tak wysokie poparcie to nie tylko efekt rosyjskiego ataku na Ukrainę, czy wyboru przez Polskę amerykańskiej technologii jądrowej, ale także realizacji kampanii społecznej +Poznaj Atomickich+ " powiedziała cytowana w komunikacie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę Dane w listopadzie 2022 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne) na reprezentatywnej grupie 2112 Polaków w wieku 15-75 lat.