To będzie park rozrywki z najwyższą wieżą w Polsce. Ogromna inwestycja pod Olsztynem

2022-12-16 09:30:16(ost. akt: 2022-12-15 15:19:35)
Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Autor zdjęcia: Mandoria

Zbliża się rozpoczęcie budowy parku rozrywki w Łutynówku koło Olsztynka. Poprzez zabawę będzie można poznać kulturę regionu. W centrum stanie najwyższa w kraju tzw. wieża swobodnego spadania.
Na Warmii i Mazurach powstanie jeden z największych parków rozrywki. — To ma być naprawdę duży park rozrywki. Według przedstawionej nam przez inwestora koncepcji będzie mieścił się zarówno w budynku, jak i na wolnym powietrzu. Będzie powstawał etapami — mówi starosta olsztyński Andrzej Abako, który spotykał się z inwestorami.

Z kolei samorząd gminy Olsztynek rozpoczął już działania zmierzające do umożliwienia inwestorowi pierwszych prac. — Wszystko idzie zgodnie z założeniem. Otworzyliśmy dokumenty planistyczne. Studium zagospodarowania przestrzennego jest już wyłożone do konsultacji, mieszkańcy mogą składać swoje uwagi. Jeśli chodzi o plan miejscowy, trwają uzgodnienia, ale na początku roku najprawdopodobniej przejdziemy do konsultacji i będziemy rozstrzygać wnioski i przedstawimy radzie miasta. To może się zakończyć na wiosnę przyszłego roku. A potem inwestor pędzie mógł przystąpić do planów koncepcyjnych parku — mówi burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa.

Burmistrz zdradza, że inwestor chce stworzyć pod Olsztynkiem park tematyczny, nawiązujący do historii regionu Warmii i Mazur, być może nawet do bitwy pod Grunwaldem, do czasów średniowiecza. Mówi się także o montażu najwyższej wieży swobodnego spadania w kraju, która ma mieć wysokość nawet 150 metrów. To jednak uzależnione będzie od zapisów w planie zagospodarowania, a także uzyskania wszelkich pozwoleń.

— To nie będzie zwykłe, festynowe wesołe miasteczko, ale ma powstać prawdziwy park rozrywki — podkreśla burmistrz Waraksa.
Cała inwestycja ma kosztować kilkaset milionów złotych i przyciągać rocznie nawet milion gości.

Inwestorem jest znana z branży odzieżowej spółka Ptak S.A., która jest właścicielem 300 hektarów ziemi po byłym PGR-ze w Łutynówku. Do spółki należy też większość linii brzegowej jeziora Wenyk.

Przypomnijmy. Ptak S.A. prowadzi już Mandorię w Rzgowie pod Łodzią. To największy w Europie park tematyczny znajdujący się w budynku. Są tam familijne rollercoastery, klasyczne karuzele, pływające po wodzie łódki. Jest kolejka górska, unoszące się nad ziemię rowerki, wirujący w porcie Galeon. Jest labirynt luster, dwupoziomowa karuzela wenecka i karuzela łańcuchowa.

RAZ