Wieczór Adwentowy Betlejem Narodów łączy ludzi

2022-12-15 10:00:00(ost. akt: 2022-12-15 10:13:26)

Autor zdjęcia: Wiktor Baranowski

W Centrum Kultury w Pilniku pod Lidzbarkiem Warmińskim w niedzielę zabrzmiały kolędy w trzech językach: polskim, niemieckim i ukraińskim. To wieloletnia tradycja z inicjatywy Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim.
Uroczystość, podczas której spotykają się trzy narody – polski, niemiecki i ukraiński – czyli Wieczór Adwentowy Betlejem Narodów odbywa się w powiecie lidzbarskim od wielu lat za sprawą lidzbarskiej mniejszości niemieckiej.

W tym roku to niecodzienne spotkanie zorganizowano w niedzielę 11 grudnia w Centrum Kultury, w niewielkim Pilniku pod Lidzbarkiem Warmińskim.

Zanim jednak do niego doszło, młodzież spotkała się w hotelu Górecki na trzydniowych warsztatach.

Warsztaty to także tradycja — opowiada organizatorka tego wydarzenia Ewa Huss-Nowosielska – lidzbarczanka, na co dzień nauczycielka i członkini Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Warmia”. — W tym roku młodzież przygotowywała się do Wieczoru Adwentowego od 9 do 11 grudnia. To był wspaniały czas, bo podczas warsztatów odwiedzali nas także nasi absolwenci, co mnie bardzo wzruszyło. To świadczy o tym, że uczestnicy wcześniejszych warsztatów mile nas wspominają i zwyczajnie tęsknią, dlatego chcą z nami choć przez chwilę pobyć. Czasami też rodzice, którzy przywozili dzieci na zajęcia, zostawali z nami.

Podczas warsztatów, co też już jest tradycją, młodzi ludzie wykonywali ozdoby świąteczne oraz kartki z życzeniami, które są później, podczas spotkania adwentowego Betlejem Narodów, wręczane zaproszonym gościom. Tak było i tym razem.

Co roku dekoracje są inne. Dzieci i młodzież nie tylko uczą się je robić, ale też wspaniale się integrują w czasie tej pracy twórczej. Wspólnie też przygotowują przedstawienie. W tym roku była to „Jutrznia na gody”. Scenariusz przygotowuje od lat Ewa Huss-Nowosielska.

Próby to także okazja do rozmów o naszych tradycjach — mówi. — W domach nie zawsze te tematy są poruszane, a nam zależy na tym, by młodzi ludzie znali tradycje swoich przodków. Co roku scenariusz nawiązuje do aktualnych wydarzeń. W tym toczył się wokół wojny w Ukrainie. Pokazaliśmy wojnę nie tylko przez pryzmat doświadczeń Ukraińców, ale także Polaków i Niemców. Tworząc co roku nowy scenariusz, szukamy wspólnych wydarzeń historycznych lub przykładów z literatury. Podejmujemy często trudne tematy, o których warto, a nawet trzeba rozmawiać.

Jak wspomnieliśmy, podczas warsztatów powstają przedstawienie, dekoracje świąteczne i kartki z życzeniami. W tym roku młodych ludzi czekała niespodzianka — nauka tańca, którą poprowadziła Irena Ruszczyk prowadząca w Lidzbarku Warmińskim z pasją tańce w kręgu.

Młodzi ludzie przygotowali dla gości Wieczoru Adwentowego pokaz Tańca Przyjaźni. Przyjaźń wytańczyło w nim aż 40 osób (Polacy, Ukraińcy i Niemcy), czyli wszyscy uczestnicy warsztatów.

Jak co roku najmłodszych odwiedził św. Mikołaj (to też tradycja). Prezenty się należały po tak pięknej pracy podczas warsztatów i wspaniałym przedstawieniu adwentowym.

Wieczór zwieńczyło wspólne śpiewanie kolęd w trzech językach. Organizatorzy zawsze przygotowują wydruki tekstów, żeby każdy mógł dołączyć, a goście chętnie z tego korzystają.

Wieczór Adwentowy Betlejem Narodów to zawsze wzruszające chwile i piękna, jednocząca ludzi tradycja. Oby odbywał się jak najdłużej.
lub