CZYTAM, BO LUBIĘ: Jan Miodek - "Polszczyzna"

2022-12-18 08:00:00(ost. akt: 2022-12-18 09:06:46)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Nie trzeba być polonistą, żeby fascynować się językiem. Albo żeby dążyć do wiedzy w kwestiach gramatyki, stylistyki, słowotwórstwa. Dopóki jesteśmy użytkownikami języka, czy to w sytuacjach prywatnych, czy oficjalnych, powinniśmy starać się poszerzać naszą wiedzę, rozwiewać wątpliwości, uczyć od najlepszych. A kto może lepiej nauczyć przeciętnego użytkownika języka niż Jan Miodek?
„Polszczyzna. 200 felietonów o języku” to znakomite dzieło, będące zbiorem felietonów o języku, które powstawały na przestrzeni wielu lat. Dowiemy się z nich o zawiłościach naszego języka w sposób ciekawy i taki, który łatwo dociera do czytelnika. Profesor Jan Miodek bardzo zrozumiale tłumaczy pisownię i znaczenie słów, których do naszego języka trafia coraz więcej z języków obcych, a które zadomowiły się u nas już na dobre. Objaśnia językowe zjawiska i dylematy krótko i zrozumiale, a przede wszystkim z niezwykłą lekkością i poczuciem humoru.

Jan Miodek zwięźle omawia wybrane zagadnienia, z podaniem wyjaśnień i przykładów. Przyjazny i przejrzysty styl przekonuje, ułatwia zrozumienie, dociera do każdego. Nauka o języku w przyjaznym wydaniu sprawia wiele radości i satysfakcji. Pisownia, wymowa, odmiana, to językowe tajemnice, które każdy może poznawać i stosować w życiu codziennym.

Profesor Miodek to wnikliwy obserwator rzeczywistości, który czyta codzienną prasę i powołuje się na zawarte w niej wywiady z twórcami takimi jak Masłowska czy Witkowski. Z dużym humorem pisze o nadużywaniu formy "facet" zamiast "mężczyzna" i podwójnie negatywnym znaczeniu "facetki". Nie brak też argumentów, które wykazują wyższość "kartofli" nad "ziemniakami".

Felietony Miodka to nie tylko wiedza naukowa podana w przystępnej formie, lecz także przygoda językowa i literacka. To uczta, na której delektujemy się urodą języka i inteligencją autora.
 
Publikacja, choć pokaźnych rozmiarów, wcale nie jest onieśmielająca. Nie wymaga przecież czytania od deski do deski. Krótkie felietony można sobie podczytywać mimochodem, zdobywając wiedzę o prawidłowych formach, zmianach w języku i językowych dylematach.

Często popełniając błędy językowe nie zdajemy sobie sprawy, że coś jest nie tak. Tak nas bowiem nauczono lub osłuchaliśmy się i myślimy, że wszystko jest w porządku. Ale dzięki Profesorowi Miodkowi oraz takim lekturom możemy skorygować naszą wiedzę o poprawności języka polskiego.
Książka wartościowa, godna polecenia i czytania oraz przyswajania wiedzy.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk