Seniorka z Olsztyn straciła 20 tys. zł. Spakowała oszczędności w reklamówkę i przekazała oszustowi

2022-12-03 16:20:00(ost. akt: 2022-12-03 16:22:19)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Kolejna seniorka z Olsztyna będąc przekonana, że pomaga uchronić wnuczkę przed odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku drogowego straciła dużą sumę. Swoje oszczędności spakowała w reklamówkę i przekazała oszustowi.
W czwartek (1 grudnia) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na wnuczka”. Z relacji 83-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za wnuczkę. Twierdziła, że przed chwilą miała wypadek i potrąciła na przejściu dla pieszych mężczyznę.

Po chwili seniorka otrzymała informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez członka rodziny jest wpłacenie kaucji w wysokości 120 tysięcy złotych. Po pieniądze miał się zgłosił syn prokuratora. Kobieta będąc przekonana, że pomaga wnuczce spakowała swoje oszczędności w reklamówkę i przekazała je oszustowi.

Po kilkunastu minutach do mieszkania wróciła wnuczka 83-latki, która wyszła na chwilę zatankować auto i której nic nie groziło. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Wartość strat to 20 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.