Olsztynianka laureatką międzynarodowego konkursu fotograficznego

2022-12-01 15:53:45(ost. akt: 2022-12-01 16:05:53)

Autor zdjęcia: Magdalena Szurek

Magdalena Szurek zwyciężyła w drugiej edycji konkursu Grand Mobile Photo. To wydarzenie skierowane do amatorów i zawodowych fotografów, którzy używają smartfonów i tabletów.
Nie trzeba torby pełnej drogiego sprzętu, by robić rewelacyjne fotografie. Często wystarczy zwykły smartfon, który pozwoli utrwalić najbardziej ulotną chwilę. Takie są właśnie zdjęcia, które zostały zgłoszone do Grand Mobile Photo 2022.

Konkursowe, międzynarodowe jury oceniało mobile fotografie w 13 kategoriach. Do finałowego etapu zostało dopuszczonych 89 zdjęć. Wśród nich znalazły się dwa zdjęcia Magdaleny Szurek - w kategoriach Travel, Sport & Adventures oraz Street Photo. Olsztynianka zwyciężyła w drugiej z kategorii.

— Jest mi niemiernie miło, że otrzymałam tę nagrodę — mówi laureatka konkursu. — To fotografia wykonana w sierpniu tego roku na ulicach Sarajewa. Zatrzymany przeze mnie obraz sarajewskiej uliczki wydaje mi się, że odzwierciedla klimat miasta gdzie również tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wydaje mi się, że gdyby nie "subtelność" telefonu komórkowego taka fotografia by nie powstała, była to sytuacja bardzo naturalna, a mi naturalnie przyszło sfotografować panie, które pochłonięte były przeglądaniem informacji w swoich telefonach.

Prace do tegorocznego konkursu zostały nadesłane z 30 krajów, m.in. z Armenii, Hiszpanii, Japonii, Mozambiku i USA.

Magdalena Szurek przyznaje, że po wielu przemyśleniach stwierdziła, że najbliższa jest jej fotografia mobilna. Społeczeństwo fotograficzne coraz rzadziej krytykuje tę dziedzinę.

— Staram się zawsze rozróżnić dwa pojęcia zdjęcie a fotografia — mówi Magdalena Surek. — Zdjęcia w dzisiejszych czasach robią wszyscy użytkownicy smartfonów. Zdjęcie z telefonu staje się podstawowym nośnikiem informacji, które niejednokrotnie zastępuje już słowo. Fotografię mobilną od zdjęcia natomiast odróżnia cały proces, który zachodzi już w naszych głowach. To nie jest efekt przypadkowego pstryknięcia, tylko wcześniejsze zadbanie o kompozycję, światło, wyczekanie sytuacji, często poprzedzone ustawieniem manualnymi parametrami aparatu w telefonie. Oczywiście łatwej fotografuje się aparatem w telefonie, jeśli zna się podstawowe zasady fotografii analogowej.

Wszystkie tegoroczne sukcesu Magdaleny Szurek związane są z fotografia mobilną. Wśród nich są: wyróżnienie w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych, nominacje do finału międzynarodowego konkursu Mobiography Awards 2022 udział w wystawie Facebookowej grupy Minimal Olsztyn na Starym Mieście.

Za największe osiągnięcie laureatka tegorocznego Grand Mobile Photo uważa nagrodę przyznaną przez jury konkursu Viva Photo Awards 2019, w którego przewodniczącym był Ryszard Horowitz.

Magdalena Szurek na co dzień pracuje w wydziale geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta Olsztyna.