PKN Orlen buduje biogazownię na Mazurach

2022-11-27 17:34:38(ost. akt: 2022-11-25 17:19:23)

Autor zdjęcia: PAP

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni – zapowiedział wczoraj prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
Prezes PKN Orlen przypomniał, że zbudowany poprzez przejęcie przez tę spółkę Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG koncern multienergetyczny ma przede wszystkim inwestować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo paliwowo-energetyczno-gazowe Polski.
– Patrząc na cały proces inwestycyjny, nasza strategia nie może być oderwana gospodarczo od rozwoju naszego kraju. To jest tak duży koncern, że jego strategia i wydatki na inwestycje będą miały wpływ również na naszą gospodarkę. Dlatego zbudowaliśmy taki koncern – oświadczył Daniel Obajtek, który jednocześnie podkreślił, że oprócz przedsięwzięć w dużych ośrodkach w naszym kraju, a także za granicą, stworzony wokół PKN Orlen koncern multienergetyczny „musi patrzeć na inwestycje także w Polsce lokalnej”.
– Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki – zaznaczył Daniel Obajtek, który ocenił, że w przypadku biometanowni przedsięwzięcia te „zmniejszą nam ilość kupowanego z czasem gazu”. – Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy, by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy produkowali zdecydowanie większe ilości biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem – stwierdził prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek zauważył, iż tego typu inwestycje „to również pomoc rolnictwu, dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa”. – Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni – zapowiedział prezes PKN Orlen, po czym dodał, że w gminie Ryn w miejscowości Głąbowo powstaje pierwsza w Polsce biometanownia. Będzie produkować biometan, który będzie zawierał 98 proc. metanu. – Przez to będzie mógł być skraplany i służyć produkcji ekologicznego biopaliwa. To będzie transportowane do stacji Orlen. To ekologiczne biopaliwo, zeroemisyjne, będzie służyć naszej gospodarce i będzie ją zabezpieczać – wskazał Daniel Obajtek.
Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski powiedział, że „zielony Orlen, to Orlen aktywny na obszarach wiejskich”.
– Potencjał w Polsce szacowany jest od 4 do 8 mld metrów sześciennych biometanu. Te liczby są najlepszym dowodem na to, że polskie bezpieczeństwo energetyczne budowane przede wszystkim przez PKN Orlen powinno się też opierać na polskim rolnictwie. Inwestycja to przykład korzyści między rolnikami, samorządowcami a dużym polskim koncernem – wskazał Janusz Kowalski.
Orlen Południe z Grupy Orlen w styczniu 2021 roku informował, że spółka ta kupiła dwie działki w Głąbowie w gminie Ryn o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha i przejęła rozpoczętą tam budowę biogazowni rolniczej – zapowiedziano wówczas kontynuację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln metrów sześciennych biogazu rocznie.
Orlen Południe informował wcześniej, że planuje rozbudować obiekt do mocy ok. 3 MWe. Spółka informowała, że zakończenie I etapu inwestycji planowane jest właśnie na koniec 2022 roku. Obecnie zaawansowanie prac w Głąbowie wynosi 30 proc., a zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.

Źródło: PAP


Grupa Orlen nieustannie rozwija segment fotowoltaiki na Warmii i Mazurach. Zakończono już realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju, zlokalizowanej w okolicach Wielbarka. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tys. gospodarstw domowych.
Na farmę Wielbark składa się łącznie ok. 140 tys. paneli, o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów (falowników). Budowa farmy wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Farma powstała na obszarze 119 ha, głównie na ziemiach niskiej klasy uprawnej.